Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Reno

2. jaanuar 2024

Tere!

Olen 35-aastane mees. Pikkust on mul 176 cm. Oma kaalu ma ei tea, kuna kodus kaal puudub. Ma võin kaaluda umbes 85 kg. Füüsiliselt olen tugev, kuid kuna jäin töötuks ja ei ole ennast viimasel ajal eriti liigutanud, siis on kõht ette tulnud. Mul on soov hakata tervislikumalt elama. Suur pluss on minu puhul see, et ma pole kunagi suitsetanud, alkoholi tarvitanud, narkootikume tarvitanud ja tegelikult isegi mitte kohvi joonud. Karastusjooke olen ka vähe joonud. Kuna ma pole kõike seda teinud, siis ei ole ka ahvatlust nende asjade järgi.
Halb on see, et toitun viimastel aastatel ebaregulaarselt ja enamasti ebatervislikult. Seda oleks vaja võimalikult kiiresti muuta. Parim oleks lasta esimese asjana teha uuringud, mis minu kehas toimub ja kuidas on minu seisukord ning kas on mingeid aineid puudu või üle. Siis hakata toitumiskava järgi elama ja ennast rohkem liigutama. Paraku rahaliselt mul see hetkel võimalik ei ole aga lähitulevikus ehk juba on. Seega tuleks juba ise algust teha. Ma võiksin osta tavalise kaalu või diagnostilise kaalu ja hakata oma kehakaalu või kehakaalu ja rasvaprotsenti, veesisaldust jne. jälgima. Kui ma alguses ostan tavalise kaalu ja näiteks paari aasta pärast on vaja diagnostilist kaalu, et saaksin ennast ise kodus jälgida, siis tavalise kaalu ostmine ei tasu ära ja tuleks kohe diagnostiline kaal osta. Aktiivsusmonitor oleks ka hea mõte aga mõlemat ma endale hetkel lubada ei saa, kuna aktiivsusmonitor eeldab ka nutitelefoni olemasolu ja seda mul samuti pole.
Muidugi ma võin ka lihtsalt regulaarselt toituma hakata ja rutiini tekitada oma ellu ning sisetunnet järgima…, ka sellest oleks kasu. Mida Teie mulle soovitate? Algus on tehtud…, ma olen mõistnud, et ma nii edasi minna ei taha ja vajan oma ellu suurt muutust aga kuidas ma peaksin edasi liikuma? Tegelikult on ju kõik oma peas kinni ja tean, et tunnen ära, kui olen õigel teel ja mida rohkem ma pingutan, seda õnnelikum olen. Iseloomult olen eesmärgikindel ja töökas inimene…, lihtsalt mingitel perioodidel läheb asi käest ära.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kirjast on näha, et olete väga motiveeritud ja teil on endal juba päris palju asju läbi mõeldud. Tegelikult ei pea muudatuste tegemiseks üldse nii palju varustust olema, neid saab teha ka abivahenditeta. Samas on (tavaline) kaal väga heaks motivaatoriks kaalu langetamisel. Kui soovite ka täpsemalt välja selgitada, mida sööte ja toidust saate, siis vajate ka toiduainete kaalu. Toitumiskavad on head motivaatorid, kuid kuna need on tihti koostatud keskmisele inimesele, ei lähtu nad iga konkreetse inimese eelistustest ning seega ei pruugi jaksata neist väga pikalt kinni pidada. Pigem tuleks alustada väikestest muudatustest, sammhaaval, mida tunnete, et saaksite ilma suurema pingutuseta teha ning mis võiks kujuneda ka pikemaajaliseks harjumuseks. 
Kui teil on vähegi jaksu ja tahtmist, soovitan alustuseks pidada toidupäevikut, minimaalselt 10 päeva jooksul kirja panna kõik, mida sööte, toite kaaludes ja esialgu oma toitumist mitte muutes. Nii toimides näete, mis on teie toitumises valesti. Sealt edasi saate hakata tegema väikesi muudatusi, mis teile ei tundu keerulised, selleks, et muuta oma toitumist paremaks. 
Teine võimalus on vaadata üldsisi soovitusi ning leida sealt need, mida te hetkel ei tee, kuid oleksite nõus muutma. Panen siia mõned üldisemad soovitused, mille peale mõelda, kuid täpsemalt saab lugeda siit ja siit.
1) toidukordade regulaarsus – päevas võiks olla 3 põhitoidukorda ja kuni 2 oodet. Viimase aja teadusuuringud näitavad positiivset mõju kehamassile ka vahelduvpaastumise kasutamisel, näiteks kui sööte viimase toidukorra õhtul kl 18 ja esimese hommikul kl 9, siis on see vahe juba väga hea
2) toitude söömine kõigist viiest põhitoidugrupist ning õigete valikute tegemine toidugruppide sees
3) ise toidu valmistamine, võimalikult vähe magusaid-soolaseid näkse, valmis- ja pooltooteid
4) mõõdukad toidukogused, aeglane söömine, söömise ajal tegelemine ainult söömisega
Kindlasti oleks hea mõte ka suurendada kehalist aktiivsust. Liikuma peaks igapäevaselt. Selliseid tegevusi, mis ajavad peaaegu juba higistama-hingeldama, peaks nädalas kokku olema vähemalt 150 minutit.

Anonüümne

28. detsember 2023

Tere, Olen 19 aastane tüdruk, olen 170 pikk ja kaalun 52kg, ma tunnen nagu mu jalad ja kõht on paksud ja mu unistuste kaal on 44kg. Praegu olen võtnud kuu ajaga 7kg alla, aga nüüd viimased 4 päeva olen kontrollimatult üle söönud mistõttu ka paari kilone kaalu tõus. Igakord peale kaalul käimist luban endale veel karmimat dieeti ja trenni kava ja kui kaal mitu päeva seisab sama siis ei taha üldse süüa. Nüüd plaanisin, et söön üle ühe päeva, aga ma kardan et siis mu kaotatud kaal tuleb ruttu tagasi, ma ei tea mida teha ja kas mul mingi probleem või mitte.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sinu kehamassiindeks on 18, mis viitab alakaalule. Organism on tark, seepärast oledki kõvasti söönud, et organism saab aru, et oled ta jätnud nälga. Peaksid kaaluma minimaalslet 54 kg, et olla ala- ja normaalkaalu piiri peal. Oluline ei ole kaalunumber hoida võimalikult madalal, vaid treenida lihased, et keha oleks toonuses ning süüa normaalselt, et mitte jätta organismi ilma vajalikest toitainetest. Kui jätkuvalt tunned vajadust kaalu langetada, võib see olla märk tärkavast söömishäirest ning enne, kui probleem süveneb, tuleks võtta ühendust vastava spetsialistiga, Tallinnas näiteks Sensuse või Marienthali keskuses.

Anonüümne

28. detsember 2023

Tere olen 11 aastane tüdruk kaalun 39,3kg ja ma olen 151cm pikk kas see on üleval ja kui jah siis kuidas saaksin kaalu langetada ja millest alustada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel, kaalu langetama kindlasti ei pea.

Anonüümne

20. detsember 2023

Tere! Olen 16-aastane tüdruk, olen 173 cm pikk ja 63 kg. Kas ma olen normaalkaalus? Ma ei ole endaga rahul, sooviksin jõuda 57 kg juurde, kas see oleks mõistlik?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaaluvahemiku keskel. Alla võtta kindlasti ei soovita. Täiskasvanute puhul oleks 173 cm juures 57 kg juba peaaegu alakaal. Pigem vormi lihaseid, et keha oleks toonuses. Ja söö normaalselt:)

Anonüümne

9. detsember 2023

Tere, olen 13a neiu, 173cm pikk ja kaalun 60kg.
Tahaks teada kas see on normaalne? Sammuti tahaks võtta veidi alla Aga ei oska.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluvahemiku keskel oleva kaaluga. Alla võtta kindlasti ei tohiks, kuna oled veel teismeeas. Kui soovid, võid oma keha vormida lihaselisemaks. Selleks leiad harjutusi internetist või pöördu mõnda spordiklubisse.

Anonüümne

9. detsember 2023

Tere!
Olen 15-aastane tüdruk, olen 164cm ja 55kg. Olen märganud, et mul on toidusõltuvus. Arvan, et probleem on olnud juba paar aastat. Kuigi siis, kui arvan, et see sõltuvus algas oli kaalutõus, ei ole ma kunagi olnud üle normaalkaalu. Ilmselt on see selle pärast, et olen alati aktiivne, ja kui ei ole, pole võimalust poes käia, et rämpsu osta. Nimelt teen intensiivset trenni 4 korda nädalas ja kõnnin iga päev 2km vähemalt, suveti lisandub ka viies trenn ja käin tihti rattaga või jalgsi õues. Minu suurim küsimus ongi, kuidas saada üle toidusõltuvusest? Kuigi ma pole ülekaalus, ei näe mu keha väja nii, nagu tahaks. Ilmselt tuleb see sellest, et söön palju rasvadega toitu. Tahaks väga suveks hea välja näha ja sellest probleemist üle saada. Lisaks tahtsin küsida, kas 5-8kg kaotamine aitaks mu kehal parem välja näha? Või on tähtsam lihtsalt paremate asjade söömine? Kardan ka seda, et kuna olen füüsiliselt väga aktiivne, on mul vaja ka palju kaloreid päevas süüa (u. 2000), et püsida praeguses kaalus, kui süüa vähem rämpsu, siis ei tea, kuidas kalorid täis saaks, sest pole aega päevas 5 toidukorda süüa ja ei ole just kõige parem kokk (ja pole aega endale alati toitu teha). Lisaks on meil kodus limiteeritud toiduvalikud (lõuna- ja õhtusöök), sest kõik mu õed-vennad on väga valikulised sööjad. Seega tüdinen toitudest ära, ei taha seda süüa, kõht jääb tühjaks ja näksin jällegi rämpstoitu. Mida ma saan nende probleemide kohta teha, et saada üle sõltuvusest ja elada normaalset elu?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaalus, mis tähendab, et ilmselt näed ka väga hea välja ja probleem on rohkem sinu peas. Kaalu langetamist kindlasti ei soovitaks. Tegelikult peaksid sööma isegi rohkem kui 2000 kcal, kui teed trenni siis vähemalt 2200 kcal päeva kohta. Seda on raske uskuda, et sul oleks toidusõltuvus, sest siis ei suudaks sa püsida normaalkaalus ning ei muretseks, et ei jaksa süüa 2000 kcal täis. Sööd lihtsalt valesid toite. Sa ei peagi sööma viit tugevat toidukorda päevas. Söö 3 korralikku põhitoidukorda ning vahele kuni kaks täisväärtuslikku oodet. Jälgi, et saaksid toite igast viiest põhitoidugrupist (teraviljatooted ja kartull; puu- ja köögiviljad ning marjad; piim ja piimatooted; toidugrupp kala-muna-(linnu)liha; lisatavad rasvad, pähklid-seemned, õliviljad). Võib-olla peaksid vanemad mõtlema sellele, et pakkuda lõuna- ja õhtusöökidel täisväärtuslikku toitu ning need, kes on väga valivad sööjad, söövad siis ainult neid toite, mis neile sobivad. Nende pärast ei pea kannatama need, kes tahaksid süüa normaalselt.

Anonüümne

3. detsember 2023

tere,
Olen 13, 172cm pikk ja kaalun 59. Kas ma olen väga suures ülekaalus kuna enda arust olen ma paks ja mõndade teiste arust ka. Ning mida ma võiksin süüa vähem või rohkem et kaalust alla võtta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluvahemiku keskel oleva kaaluga. Täiskasvanute puhul oleks tegemist üsna alakaalu lähedase kaaluga. Seega ei tohiks sa kindlasti mõelda kaalu langetamisele. Ära kuula teiste arvamusi. Kui soovid end tunda enda kehas paremini, treeni lihaseid, kuna lihaseline keha näeb parem välja. Kui sulle jätkuvalt tundub, et kaalud liiga palju, siis see võib olla märgiks algavale söömishäirele. Söö normaalselt ja liigu piisavalt – need on praegu kaks peamist soovitust.

Anonüümne

1. detsember 2023

Tere, olen 14 aastane tüdruk, minu pikkus on 168 cm ja ma kaalun 76,6 kilo. Käin peale kooli trennis 2 korda nädalas ja koju jõudes tahan süüa 2 toiduportsu. Õhtul võtan veel voodisse saiakesi ja puuvilju, söön pikali ja vaatan mitu tundi voodis arvutist või telefonist filme ja samal ajal chatin sõbrannadega. Nädalavahetustel vaatame sõbrannadega filme ja sööme chipse ja teeme ise häid toite, tihti joome mitu suurt pudelit kihisevat magusat jooki. Ema on minuga kuri ja käsib vähem süüa ja rohkem liikuda. Ema kutsub mind endaga tenni kaasa aga ma ei taha minna. Kas minu kaal on normaalne? Ma tahan elada samamoodi nagu seni ja minu sõbrannad kaaluvad veel rohkem. Minu jaoks ei ole välimus tähtis.
Ema räägib et lapsed lähevad paksuks siis kui saavad taskuraha ja hakkavad ise üksinda ringi liikuma. Nii see vist ongi sest enne kui hakkasin üksi ringi liikuma olin ilus ja sale.
Aga välimus ei ole oluline, oluline on see, et ma ennast mõnusalt tunneks. Pealegi on mul kõht tühi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ilmselt ootad vastuseks, et kõik on hästi. Paraku pean sind kurvastama – su emal on õigus. Sa võid tunda ennast mõnusalt praegu, kuid selliselt edasi toimides hakkavad sind üsna pea kimbutama tervisehädad. Praegune kaalunumber viitab tugevale ülekaalule, peaaegu rasvumisele. Rasvumine on aga juba väga paljude haiguste väga suureks riskifaktoriks. See, et sõbrannad kaaluvad veelgi rohkem, on nende mure, mitte sinule vabandus.
Seega on küll soovitatav mõelda hoolega läbi oma toidulaud – vähendada kõvasti toitude koguseid, mida peaks sööma võimalikult vähe (magusad-soolased näksid, magusad joogid) ning lisada sinna puu- ja köögiviljad, kala, pähklid jne. Kehalist aktiivsust peaksid samuti suurendama. Ei pea kohe alustama trennist, alustuseks piisab, kui teed iga päev vähemalt tunnise tempoka jalutuskäigu. Võiksid toitumis- ja liikumisharjumusi vaikselt muutma hakata koos sõbrannadega, saate üksteist toetada ja lõpuks nad tänavad sind, et neid kaasasid. Kui sööd õigeid asju õigetes kogustes, saad täis kõhu ning vähenevad isud kõige mittesoovitusliku järele.

Anonüümne

17. november 2023

Tere olen 16 aastane , pikkus 163 ja kaakun 74 kg . Mis oleks minu normaal kaal? Kui palju peaksin kaalu langetama ? Ja kas 1 kuu peale oleks normaalne langetada 3kg -4kg? Kuidas peaks toitumisega alustama ? Tunnen enda keakaalu suure numbri tõttu väga väsinuna pidevalt jne. (Kas muna söömine on kasulik kaalu langetusel? Ja kas lusta kohvi joomine ka aitab?)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on ülekaaluga. Hetkel oleks normaalkaaluks 64 kg, täiskasvanuna sama pikkuse juures kuni 66 kg. Kõige parem kaalulangetuse tempo on 0,5 kg nädalas. Kaalu langetamiseks tuleb süüa normaalselt – varustada organismi kõikide vajalike toitainetega. Kui organism saab oma elutegevuse reguleerimiseks vajalikke kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid piisavalt, võib kaal hakata langema ka siis, kui energia saamist oluliselt ei piiratagi. 
Soovitan kaalu jälgimist alustada sellest, et pead 7-10 päeva toidupäevikut (kõigepealt vali profiili alt süvatasand). Pane kirja absoluutselt kõik söögid-joogid, mida tarbid. Kui vähegi võimalik, kaalu neid, sest silmaga hindame koguseid valesti. Ära kindlasti selle aja jooksul muuda oma tavapärast toitumist, kuigi selleks tekib kindlasti kiusatus – jube tüütu on kõike kirja panna ja samuti võib hakata mõjutama see, kui näed oma tulemusi. Ole enda vastu aus, ainult nii sa saad teada hetkeseisu – mis on sinu toitumises valesti, et oled ülekaaluline. Edasi vaata sisestatud päevade keskmist tulemust (kindlasti ära vaata üksikuid päevi) – kui suur on energia saamine (kaalu langetamiseks võiks see olla 300-500 kcal soovituslikust väiksem, sõltuvalt sinu füüsilisest aktiivsusest), kas peaks suurendama või vähendama rasva-, valgu-, süsivesikuterikaste toitude söömist. Suure tõenäosusega on puudu kiudainetest ja paljudest vitamiinidest-mineraalainetest. Siit saad lugeda, kuidas peaks oma toitumist kohendama, et kõik vajalik toidust kätte saada. Kuigi muna on hea valguallikas, ei soovitata neid siiski tarbida üle ühe päeva kohta. Soovitan vaadata ka vitamiinide ja mineraalainete voldikuid, et mis toite oma menüüsse lisada nende saamise suurendamiseks. 
Alusta neist muudatustest, mis tunduvad sulle kergemini tehtavad – näiteks asendada magusamad joogid veega vms. Kui oled ühe muutuse endale harjumuseks saanud, mine järgmise juurde. Kõik, mida teed “hambad ristis”, ei muutu harjumuseks. Seda suudad teha vaid lühikest aega ning hiljem vanade harjumuste juurde naastes tulevad tagasi ka kilod. Teadmised, rahulik tempo, järjepidevus ning mitte teise äärmusesse minek (äärmuslik valivus ja piiramine) – see kõik tagabki normaalkaalu saavutamise. Ei ole mingeid imenippe (must kohv, ingverijook vms), mis tooksid kaasa kiire kaalulanguse. 

Anonüümne

12. november 2023

Tere!
Olen 15-aastane neiu ja kaalun 58 kg ning pikkust on 164 cm. Soovin väga oma kehakaalu langetada umbes 7-8 kg, sest ei ole oma praeguse kehaga absoluutselt rahul ja tunnen end väga paksuna. Käin 3x nädalas intensiivses trennis, proovin sellele lisaks palju õues liikuda ja toitumist kontrollida, aga hoolimata kõigest kaal ei alane. Tean, et jään praegu siiski noormaalkaalu piiridesse, kuid pigem üles poole. Mida teha, et kaalu alla saada? Ette tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse juures oled tõepoolest normaalkaaluvahemiku ülemises pooles, aga täiskasvanuna samade numbrite juures oleksid normaalkaaluvahemiku keskel. Sinu poolt soovitud kaalulangus 8 kg viiks aga sind täiskasvanuna täiesti alakaalu piirile. Seega, kui on soovi, võid mõned kilod kaalu üritada langetada, kuid tegelikult on kõik väga hästi. Kaalunumber ei ole samuti ainus näitaja. Soovitan minna mõnda spordiklubisse vm, kus pakutakse keha rasvaprotsendi määramist. Kindlasti tuleb jälgida, et nad lähtuksid sinuvanuste numbritest. Kui keha rasvaprotsent on liiga kõrge, alles siis tuleks mõelda selle vähendamise peale. Kui kasvatad lihaseid, siis juba ainuüksi see “vormib” keha ja see on rohkem trimmis ja näeb seega ka parem välja. Seega läbimõeldud jõusaalitreeningud võiksid pigem olla esimene samm. Kaalu langetamisel on alati see oht, et vähendades energia saamist, jäetakse organism ka ilma vajalikest toitainetest. Kui siiski soovid energia saamist piirata, siis pea kindlasti toidupäevikut ning jälgi, et nii kahe nädala keskmiselt saaksid kõik vajalikud ained toidust kätte.