Menu

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Ask for advice
Ask food related question

Question will be published with an answer within five work days. You will also get an email. We have the right to edit questions. Offensive content will not be published.

Lisa Pruuli

3. september 2019

Tere olen 152 cm pikkune 12 aastane tüdruk ja kaalun 40 kg kas ess on normaalne?

Specialist answers:Tagli Pitsi

Tegemist on täpselt normaalkaaluvahemiku keskele jääva kaaluga.

Lenna Vildersen

2. september 2019

Tere!
Olen 12 a ja 160cm pikk ning kaalun 51-53 kg. Kas see on normaalne?

Specialist answers:Tagli Pitsi

Selles vanuses ja antud pikkuse juures on poistel normaalkaaluks kuni 51kg, tüdrukutel kuni 54 kg.

Lol

2. september 2019

Tere, olen 12 a, pikkus 156 cm ja kaal 49 kg

Specialist answers:Tagli Pitsi

Nii poiste kui tüdrukute puhul on antud vanuse ja pikkuse juures tegemist normaalkaaluga, poistel küll üsna ülekaalu piiri peal.

anonüümne

22. august 2019

tere!
olen 12 aastat vana ja olen 165cm pikk, kaalun kuskil 60kg kui palju oleks mu normaalkaal?

Specialist answers:Tagli Pitsi

Praeguse pikkuse-vanuse juures on tüdrukute puhul normaalkaaluks kuni 57,5 kg. 18-aastaselt on 165 cm pikkuse juures normaalkaaluks 67,5kg. Seega oleks hea praegu üritada oma kaalu säilitada ning ülekaalust n-ö välja kasvada. Selleks tuleks süüa hästi mitmekesiselt ning suurendada füüsilist aktiivsust.

Anonüümne

22. august 2019

Tere! Olen 18 aastane ja 1,67 cm pikk ning kaalun 100 kg. Kuidas ma saaksin kaalu korralikult alandada? Olen aktiivne, aga see ei aita.

Specialist answers:Tagli Pitsi

Ise kaalu alandamine nõuab häid teadmisi ning tahtejõudu. Kõigepealt tuleks üle vaadata oma toitumine ning lähtuvalt sellest seda muuta. Enamaltjaolt on kaalu mitte alanemise põhjusteks see, et süüakse liiga palju, süüakse küll energia saamise mõttes vähe, kuid süüakse valesid asju või siis liigutakse liiga vähe. Enda toitumist (ausalt kõik üles märkides, kaaludes, oma toitumist mitte muutes, vähemalt 10 päeva järjest) saab analüüsida NutriDataga. Sealt on näha, kuidas on energia saamine (ka kaalu langetamisel ei ole soovituslik saada energiat alla 1600 kcal päevas), kas valkude-rasvade-süsivesikute tasakaal on paigas, millistest vitamiinidest-mineraalainetest või kas ka kiudainetest jääb puudu (need kõik on äärmiselt olulised ainevahetuse toimimise ja kaalu alandamise seisukohalt). Samuti saab vaadata oma toiduvalikut toidugruppide kaupa ning võrrelda neid toidusoovitustega. Alustuseks siiski soovitaksin pöörduda toitumisnõustaja poole, kel on rohkem teadmisi ja kogemusi teile individuaalsete nõuannete andmiseks. 

Karmen Kaat

15. august 2019

Tere! Olen 13 aastane tüdruk kes saab 2 kuu pärast 14 ja olen 156 cm pikk ja kaalun 40 kg. Kas see on normaalkaal?

Specialist answers:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, pigem läheneb alakaalule.

Tuuli

15. august 2019

Tere ma olen 14 aastane tüdruk, ma olen 160cm pikk ja kaalun vhemikus 61-59kg. Ma tahaksin väga kaalu kaotada, aga ei tea kuidas seda teha. Ma ei söö väga rasvaseid ja ebatervislikke toite ja kogused pole suured ja kooli ajal käin kuus korda nädalas trennis. Ma tahaksin võtta alla kuskil 10kg.
Kuidas seda teha?

Specialist answers:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse ja pikkuse juureks oleks tõepoolest normaalkaaluks 58 kg ehk et hetkel oled mõned kilod ülekaalus. 19-aastaselt sama pikkuse juures oleks normaalkaaluks 63 kg. Seega 10 kg alla võtta kindlasti ei ole vaja, piisab paarist kilost. Soovitan süüa normaalselt, vastavalt toidusoovitustele – toite kõikidest toidugruppidest, piisavates kogustes, regulaarselt ja mitte ennast näljutada. Et ainevahetus ja ka kaalulangus saaks toimida, vajab organism eri toitaineid, mida saab vaid normaalselt süües. Võid pidada toidupäevikut, proovida hoida oma päevane energia saamine 2000 kcal juures, kuid samas kindlasti jälgida, et umbes 10 päeva keskmiselt oleksid kõik vajalikud ained piisavas koguses saadud.

Katharina

15. august 2019

Tere!
Olen 13 aastane tüdruk ja lähen 7 klassi. Ma kaalun 51.8kg. Kas see on normaalkaal või olen ülekaalus?
Tahaksin alla võtta aga mitte miski ei toimi. Olen aktiivne tüdruk ja mul palju hobisid. Rämps toitu ma ei söö aga ikkagi võtan juurde.
Kas oskaksite aidata?

Specialist answers:Tagli Pitsi

Selles vanuses ongi normaalne, et kaalu tuleb juurde. Kahjuks ei kirjuta sa oma pikkust. Kui oled vähemalt 154 cm pikk, oled täiesti normaalkaalus.

Mina

5. august 2019

Tere!

Olen 37 aastane naine, kolme lapse ema (lapsed vanuses 8, 6 ja 4). Olen terve elu olnud pigem peenike. Olen 171cm pikk ja kaalun hetkel 75kg (raseduste lõpus kaalusin max 73kg). Olen kaks aastat tagasi tööl ning minu töö on istuv. Päevas tuleb ikka enam-jaolt 10000 sammu täis, mõnel päeval rohkem mõnel veidi vähem. Liigun üsna palju. Sömine on see millega kipun liialdama, kui on midagi head mis väga maitseb, siis kipun sööma korraga väga palju (mitu portsu).
2017 aasta alguses ei söönud magusat ja nisujahu ning kaotasin paari kuuga pea 10kg.
Kas peaksin proovima sama dieeti või kuidas saada ennast normaalsesse kaalu tagasi?
Hetkel ei saa väga palju liikuda, kuna vasaku jala vigastuse tõttu on liikumine piiratud (uuu aega umbes juba)

Suur tänu Teile!

Specialist answers:Tagli Pitsi

Kui liikumine on piiratud ning töö istuv, siis tuleb ennekõike üle vaadata toitumine. Igasugune toitumise piiramine (eriti suured piirangud) viivad kaalukaotuseni, kuid ei pruugi olla jätkusuutlikud. Kaalu langetamiseks soovitatakse väikese energiadefitsiidiga normaalset söömist. Magusa piiramine või sellest loobumine on kindlasti üks kaalualandamise alustaladest, kuid sinna juurde tuleks siiski jälgida, et sööksite toite kõigist viiest soovituslikust toidugrupist. Põhirõhk olgu köögiviljadel (vähemalt 500 g päevas), teraviljatoodetest eelistada täisteratooteid, puuviljadest-marjadest pigem süüa marju, piimatooted võiksid olla maitsestamata, kala süüa paaril korral nädalas, (linnu)liha kogus päeva kohta ei pea olema suurem kui umbes 50 grammi, ilmselt võiks lisada menüüsse pähkleid-seemneid. Soovitan võimalusel pidada toidupäevikut ning umbes 10 päeva kokkuvõttena jälgida ennekõike seda, et saadud põhitoitainete (valgud, rasvad, süsivesikud) kogused oleksid omavahel tasakaalus ning piisavalt oleks saadud kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Need viimased kõik on hästi olulised ainevahetuse toimimiseks ja seega ka kaalu alandamiseks. Normaalne kaalu alandamise tempo on umbes 0,5 kg nädala kohta ning kaalu alandamisest saab pikemalt lugeda siit.

Brith (mina)

31. juuli 2019

Tere olen 10 aastane tüdruk olen 140 cm pikk ja 36-40kg kas ma olen ülekaaluline?

Specialist answers:Tagli Pitsi

Selle vanuse ja pikkuse juures oleks normaalkaaluks kuni 37 kg. Seega tasub oma toitumine üle vaadata ja rohkem liikuda.