Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

2. jaanuar 2024

Toitumine ja tervis

Tere,
milliseid toiduained tuleks eelistada, kui hemoglobiinitase normist kõrgem ?
Olen kuulnud, et i tohiks liialt rauda sisaldavad toiduaineid tarbida, aga millised toiduained oleks sobivad ?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kui hemoglobiini tase on referentsväärtustest püsivalt kõrgem tasub piirata tõesti kõrge rauasisaldusega toitude, eelkõige punase liha söömist. Ka alkoholiga liialdamine tõstab kergesti hemoglobiini väärtusi. Sobib taimetoidukeskne menüü, mida kombineerida loomsetest toidugruppidest pärit toitudega. Jälgida tuleb, et organismis ei tekiks vedelikupuudust.
Kui endale sobib võib käia ka verd loovutamas.
Esimese asjana tasuks aga oma perearstilt küsida, kas tegu on väärtustega, mis võivad tervist kuidagi negatiivselt mõjutada.

Reno

2. jaanuar 2024

Kehakaal

Tere!

Olen 35-aastane mees. Pikkust on mul 176 cm. Oma kaalu ma ei tea, kuna kodus kaal puudub. Ma võin kaaluda umbes 85 kg. Füüsiliselt olen tugev, kuid kuna jäin töötuks ja ei ole ennast viimasel ajal eriti liigutanud, siis on kõht ette tulnud. Mul on soov hakata tervislikumalt elama. Suur pluss on minu puhul see, et ma pole kunagi suitsetanud, alkoholi tarvitanud, narkootikume tarvitanud ja tegelikult isegi mitte kohvi joonud. Karastusjooke olen ka vähe joonud. Kuna ma pole kõike seda teinud, siis ei ole ka ahvatlust nende asjade järgi.
Halb on see, et toitun viimastel aastatel ebaregulaarselt ja enamasti ebatervislikult. Seda oleks vaja võimalikult kiiresti muuta. Parim oleks lasta esimese asjana teha uuringud, mis minu kehas toimub ja kuidas on minu seisukord ning kas on mingeid aineid puudu või üle. Siis hakata toitumiskava järgi elama ja ennast rohkem liigutama. Paraku rahaliselt mul see hetkel võimalik ei ole aga lähitulevikus ehk juba on. Seega tuleks juba ise algust teha. Ma võiksin osta tavalise kaalu või diagnostilise kaalu ja hakata oma kehakaalu või kehakaalu ja rasvaprotsenti, veesisaldust jne. jälgima. Kui ma alguses ostan tavalise kaalu ja näiteks paari aasta pärast on vaja diagnostilist kaalu, et saaksin ennast ise kodus jälgida, siis tavalise kaalu ostmine ei tasu ära ja tuleks kohe diagnostiline kaal osta. Aktiivsusmonitor oleks ka hea mõte aga mõlemat ma endale hetkel lubada ei saa, kuna aktiivsusmonitor eeldab ka nutitelefoni olemasolu ja seda mul samuti pole.
Muidugi ma võin ka lihtsalt regulaarselt toituma hakata ja rutiini tekitada oma ellu ning sisetunnet järgima…, ka sellest oleks kasu. Mida Teie mulle soovitate? Algus on tehtud…, ma olen mõistnud, et ma nii edasi minna ei taha ja vajan oma ellu suurt muutust aga kuidas ma peaksin edasi liikuma? Tegelikult on ju kõik oma peas kinni ja tean, et tunnen ära, kui olen õigel teel ja mida rohkem ma pingutan, seda õnnelikum olen. Iseloomult olen eesmärgikindel ja töökas inimene…, lihtsalt mingitel perioodidel läheb asi käest ära.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kirjast on näha, et olete väga motiveeritud ja teil on endal juba päris palju asju läbi mõeldud. Tegelikult ei pea muudatuste tegemiseks üldse nii palju varustust olema, neid saab teha ka abivahenditeta. Samas on (tavaline) kaal väga heaks motivaatoriks kaalu langetamisel. Kui soovite ka täpsemalt välja selgitada, mida sööte ja toidust saate, siis vajate ka toiduainete kaalu. Toitumiskavad on head motivaatorid, kuid kuna need on tihti koostatud keskmisele inimesele, ei lähtu nad iga konkreetse inimese eelistustest ning seega ei pruugi jaksata neist väga pikalt kinni pidada. Pigem tuleks alustada väikestest muudatustest, sammhaaval, mida tunnete, et saaksite ilma suurema pingutuseta teha ning mis võiks kujuneda ka pikemaajaliseks harjumuseks. 
Kui teil on vähegi jaksu ja tahtmist, soovitan alustuseks pidada toidupäevikut, minimaalselt 10 päeva jooksul kirja panna kõik, mida sööte, toite kaaludes ja esialgu oma toitumist mitte muutes. Nii toimides näete, mis on teie toitumises valesti. Sealt edasi saate hakata tegema väikesi muudatusi, mis teile ei tundu keerulised, selleks, et muuta oma toitumist paremaks. 
Teine võimalus on vaadata üldsisi soovitusi ning leida sealt need, mida te hetkel ei tee, kuid oleksite nõus muutma. Panen siia mõned üldisemad soovitused, mille peale mõelda, kuid täpsemalt saab lugeda siit ja siit.
1) toidukordade regulaarsus – päevas võiks olla 3 põhitoidukorda ja kuni 2 oodet. Viimase aja teadusuuringud näitavad positiivset mõju kehamassile ka vahelduvpaastumise kasutamisel, näiteks kui sööte viimase toidukorra õhtul kl 18 ja esimese hommikul kl 9, siis on see vahe juba väga hea
2) toitude söömine kõigist viiest põhitoidugrupist ning õigete valikute tegemine toidugruppide sees
3) ise toidu valmistamine, võimalikult vähe magusaid-soolaseid näkse, valmis- ja pooltooteid
4) mõõdukad toidukogused, aeglane söömine, söömise ajal tegelemine ainult söömisega
Kindlasti oleks hea mõte ka suurendada kehalist aktiivsust. Liikuma peaks igapäevaselt. Selliseid tegevusi, mis ajavad peaaegu juba higistama-hingeldama, peaks nädalas kokku olema vähemalt 150 minutit.

Anonüümne

2. jaanuar 2024

Tervislik toitumine

Tere
Olen 14 a. 157cm umbes 38-40kg (kodus kaal puudub seega kahe kuu tagant kaalun psühholoogi juures depressiooni tõttu) kaaluv neiu ja minul on probleem juurdevõtmisega. Alati kui ma vaatan peeglisse tunnen ennast koledana. Kõige rohkem vihkan seda, et minu reied ei puutu. Samuti on ka sellega probleeme igapäeva elus. Istuda koolipingis on raske, pole palju energiat spordiks, väsimus, riided liiga suured jne. Mind häirib kui teised inimesed nt. kaasõpilased, õpetajad, pereliikmed teevad tobedaid kommentaare minu välimuse kohta. Paljud ütlevad, et olen anoreksik ja et pean juurde võtma, aga ma proovin seda ju iga päev. See jätab mulje, et ma ei proovi üldse. Ma olen juba väiksest saadik olnud kõhna. Väiksena oli tunne, et söömine polnud oluline ja söögiisu polnud peaaegu üldse. Iga kord kui ema kutsus mind sööma läks mul tuju ära ja läksin närvi, sest teadsin, et pean söögilauas endaga võitlema, et süüa. Ausalt ei ole see tänaseks väga muutunud. Vahest söön palju, aga seda vaid kord päevas ja teised korrad päevas söôn vähe. Suvel söö kõige rohkem, kuid siiski ei võta palju juurde ning olen kole. Internetist abi otsidest sain teada, et võiksin käia jõusaalis. Alustasin sellega juunis. Alguses kui olin käinud seal paar päeva oli kõik hästi, aga siis tuli juhus, kus oksendasin, sest sõin magusat hommikusööki. Pärast seda on mul koguaeg trenni tehes oksendamise tunne. Tihti pean harjutuste ajal pause tegema, sest kurgus on veider tunne. Jõusaal kahjuks kaalu ei kergitanud. Vahest on ka probleem, et magan vaheajal lõunani ja hommikune söögikord jääb vahele. Kunagi käisin toiduspetsialisti juures ja ta pakkus mul juua nutridrinki, milles on ainult 300 kalorit. Sellest ei piisa, et piisavalt kaalu juurde võtta. Mul on väga halb komme, milles olen ise süüdi, sest kui ema teeb süüa, teeb ta seda alati suurtes kogustes. Mulle võib toit ühel päeval meeldida, aga teisel päeval see juba ei meeldi ja seda ma enam ei söö. Kuna see ongi ainuke toit kodus peale snäkkide, mis mulle ei meeldi jäängi tihti söömata. Tihti poes käies ütlen emale, et tahan ainult nt. ühte saiakest kuid tema võtab mulle neli tükki ja pärast kodus pahandab, et miks ma aind ühe ära sõin. Kui ma arvan, et olen juurde võtnud ja astun kaalule näitab kaal, et pole ning see tekitab minus väga halva tunde.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teised inimesed ei tohiks kunagi kommenteerida kellegi välimust või toiduvalikuid. Kuna teisi inimesi muuta ei saa, siis saab soovitada vaid sellistel puhkudel püüda neid kommentaare mitte tähele panna.
Sinu kirjelduse järgi võib järeldada, et sul on lapsest peale olnud psühholoogilisi probleeme seoses söömisega. Selle teeb veel hullemaks teiste inimeste märkused, sööma sundimine jne. Alustama peaks tegelikult sinu emast, kes vajaks psühholoogilist nõustamist, kuidas sinu situatsiooni mitte hullemaks muuta. Kui sa saad temaga rääkida, siis võib-olla peaksid selgitama teatud asju, mida sa ei soovi, et ta teeks ja kui ta on mõistlik inimene, võtab ta neid kuulda. See, et sa oled alakaalu piiril, on tegelikult kõige väiksem mure. Olulisem oleks, et sul tekiks terve suhtumine söömisesse, mitte hirm söömise ees. Sundimine ja pidev muretsemine ainult suurendab seda hirmu. Ma ei usu, et sul on praegu (hiljem küll) abi toitumisnõustajast, sest tema oskaks sulle anda soovitusi ainult selles osas, mida süüa. Kuid sina vajaksid nõuandeid, mida ehk suudaks anda mõni söömishäiretega tegelev spetsialist, et kuidas oma hirmust toidu ja söömise ees üle saada. Võimalusel võta ühendust vastava spetsialistiga, Tallinnas näiteks Sensuse või Marienthali keskuses.

Anonüümne

28. detsember 2023

Kehakaal

Tere, Olen 19 aastane tüdruk, olen 170 pikk ja kaalun 52kg, ma tunnen nagu mu jalad ja kõht on paksud ja mu unistuste kaal on 44kg. Praegu olen võtnud kuu ajaga 7kg alla, aga nüüd viimased 4 päeva olen kontrollimatult üle söönud mistõttu ka paari kilone kaalu tõus. Igakord peale kaalul käimist luban endale veel karmimat dieeti ja trenni kava ja kui kaal mitu päeva seisab sama siis ei taha üldse süüa. Nüüd plaanisin, et söön üle ühe päeva, aga ma kardan et siis mu kaotatud kaal tuleb ruttu tagasi, ma ei tea mida teha ja kas mul mingi probleem või mitte.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sinu kehamassiindeks on 18, mis viitab alakaalule. Organism on tark, seepärast oledki kõvasti söönud, et organism saab aru, et oled ta jätnud nälga. Peaksid kaaluma minimaalslet 54 kg, et olla ala- ja normaalkaalu piiri peal. Oluline ei ole kaalunumber hoida võimalikult madalal, vaid treenida lihased, et keha oleks toonuses ning süüa normaalselt, et mitte jätta organismi ilma vajalikest toitainetest. Kui jätkuvalt tunned vajadust kaalu langetada, võib see olla märk tärkavast söömishäirest ning enne, kui probleem süveneb, tuleks võtta ühendust vastava spetsialistiga, Tallinnas näiteks Sensuse või Marienthali keskuses.

Anonüümne

28. detsember 2023

Kehakaal

Tere olen 11 aastane tüdruk kaalun 39,3kg ja ma olen 151cm pikk kas see on üleval ja kui jah siis kuidas saaksin kaalu langetada ja millest alustada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel, kaalu langetama kindlasti ei pea.

Anonüümne

20. detsember 2023

Kehakaal

Tere! Olen 16-aastane tüdruk, olen 173 cm pikk ja 63 kg. Kas ma olen normaalkaalus? Ma ei ole endaga rahul, sooviksin jõuda 57 kg juurde, kas see oleks mõistlik?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaaluvahemiku keskel. Alla võtta kindlasti ei soovita. Täiskasvanute puhul oleks 173 cm juures 57 kg juba peaaegu alakaal. Pigem vormi lihaseid, et keha oleks toonuses. Ja söö normaalselt:)

Anonüümne

9. detsember 2023

Kehakaal

Tere, olen 13a neiu, 173cm pikk ja kaalun 60kg.
Tahaks teada kas see on normaalne? Sammuti tahaks võtta veidi alla Aga ei oska.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluvahemiku keskel oleva kaaluga. Alla võtta kindlasti ei tohiks, kuna oled veel teismeeas. Kui soovid, võid oma keha vormida lihaselisemaks. Selleks leiad harjutusi internetist või pöördu mõnda spordiklubisse.

Anonüümne

9. detsember 2023

Kehakaal

Tere!
Olen 15-aastane tüdruk, olen 164cm ja 55kg. Olen märganud, et mul on toidusõltuvus. Arvan, et probleem on olnud juba paar aastat. Kuigi siis, kui arvan, et see sõltuvus algas oli kaalutõus, ei ole ma kunagi olnud üle normaalkaalu. Ilmselt on see selle pärast, et olen alati aktiivne, ja kui ei ole, pole võimalust poes käia, et rämpsu osta. Nimelt teen intensiivset trenni 4 korda nädalas ja kõnnin iga päev 2km vähemalt, suveti lisandub ka viies trenn ja käin tihti rattaga või jalgsi õues. Minu suurim küsimus ongi, kuidas saada üle toidusõltuvusest? Kuigi ma pole ülekaalus, ei näe mu keha väja nii, nagu tahaks. Ilmselt tuleb see sellest, et söön palju rasvadega toitu. Tahaks väga suveks hea välja näha ja sellest probleemist üle saada. Lisaks tahtsin küsida, kas 5-8kg kaotamine aitaks mu kehal parem välja näha? Või on tähtsam lihtsalt paremate asjade söömine? Kardan ka seda, et kuna olen füüsiliselt väga aktiivne, on mul vaja ka palju kaloreid päevas süüa (u. 2000), et püsida praeguses kaalus, kui süüa vähem rämpsu, siis ei tea, kuidas kalorid täis saaks, sest pole aega päevas 5 toidukorda süüa ja ei ole just kõige parem kokk (ja pole aega endale alati toitu teha). Lisaks on meil kodus limiteeritud toiduvalikud (lõuna- ja õhtusöök), sest kõik mu õed-vennad on väga valikulised sööjad. Seega tüdinen toitudest ära, ei taha seda süüa, kõht jääb tühjaks ja näksin jällegi rämpstoitu. Mida ma saan nende probleemide kohta teha, et saada üle sõltuvusest ja elada normaalset elu?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaalus, mis tähendab, et ilmselt näed ka väga hea välja ja probleem on rohkem sinu peas. Kaalu langetamist kindlasti ei soovitaks. Tegelikult peaksid sööma isegi rohkem kui 2000 kcal, kui teed trenni siis vähemalt 2200 kcal päeva kohta. Seda on raske uskuda, et sul oleks toidusõltuvus, sest siis ei suudaks sa püsida normaalkaalus ning ei muretseks, et ei jaksa süüa 2000 kcal täis. Sööd lihtsalt valesid toite. Sa ei peagi sööma viit tugevat toidukorda päevas. Söö 3 korralikku põhitoidukorda ning vahele kuni kaks täisväärtuslikku oodet. Jälgi, et saaksid toite igast viiest põhitoidugrupist (teraviljatooted ja kartull; puu- ja köögiviljad ning marjad; piim ja piimatooted; toidugrupp kala-muna-(linnu)liha; lisatavad rasvad, pähklid-seemned, õliviljad). Võib-olla peaksid vanemad mõtlema sellele, et pakkuda lõuna- ja õhtusöökidel täisväärtuslikku toitu ning need, kes on väga valivad sööjad, söövad siis ainult neid toite, mis neile sobivad. Nende pärast ei pea kannatama need, kes tahaksid süüa normaalselt.

Anonüümne

8. detsember 2023

Toitumine ja tervis

Tere. Küsisin siin 5aastase lapse kohta kes ei söö liha, soovitati B-grupi kompleks vitamiine anda. Millised B-grupi vitamiinid talle sobiksid ja kui palju neid andma peaks? Leidsin ainult B vitamiini spreid.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukas: “Kui laps ei söö liha, jääb puudu B12-vitamiinist. Selle asendamiseks võib pakkuda lapsele  B12-vitamiiniga rikastatud toiduaineid. Kui analüüsidega on kindlaks tehtud B12-vitamiini defitsiit, siis tuleks seda anda juurde toidulisandina nädalas 2000 mikrogrammi. Vitamiini omastamine on parem, kui pakkuda väiksemaid doose korduvalt. B12-vitamiin on saada tableti kujul või pihustatavana.
B2 vitamiini vaegust võib asendada pärmi, soja või rikastatud teraviljade söömisega. 
Apteegis on saada ka lastele mõeldud kompleksvitamiine, kus lisaks B-grupi vitamiinidele on ka teised vitamiinid igapäevase vajaduse piirides.
D vitamiini vajab laps samas annuses nagu iga teine laps.”

Anonüümne

3. detsember 2023

Kehakaal

tere,
Olen 13, 172cm pikk ja kaalun 59. Kas ma olen väga suures ülekaalus kuna enda arust olen ma paks ja mõndade teiste arust ka. Ning mida ma võiksin süüa vähem või rohkem et kaalust alla võtta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluvahemiku keskel oleva kaaluga. Täiskasvanute puhul oleks tegemist üsna alakaalu lähedase kaaluga. Seega ei tohiks sa kindlasti mõelda kaalu langetamisele. Ära kuula teiste arvamusi. Kui soovid end tunda enda kehas paremini, treeni lihaseid, kuna lihaseline keha näeb parem välja. Kui sulle jätkuvalt tundub, et kaalud liiga palju, siis see võib olla märgiks algavale söömishäirele. Söö normaalselt ja liigu piisavalt – need on praegu kaks peamist soovitust.