Tervislik toitumine

Anonüümne

25. aprill 2013

Tervislik toitumine

Tere, viimase poole aasta jooksul on mul tekkinud vastikustunne liha söömise vastu. Olen 21 pikkus 160 ja kaal 65, istuva eluviisiga üliõpilane. Ma söön liha/kala/kana vähemalt kord nädalas, igapäevaselt piimatooteid(juust, hapukoor, kohupiim, jogurt. Mitte piima) Paar korda kuus söön muna. iga päev võtan kalaõlikapsleid.
Ema on minu pärast mures ja seetöttu ta sunnib mind kord nädalas liha sööma. Ma ise ei tahaks seda teha, see on alati suur eneseületus, vastikustunne ning sellega kaasneb alati tüli emaga.
Minu küsimus on, et kas see on vajalik? Kas ma pean sööma liha, kala ja kana ja palju on minumaalne kogus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Liha söömist soovitatakse ennekõike selleks, et saada rauda ning asendamatuid aminohappeid. Kui sööte mitmekesiselt ning menüüs on piimatooted ja muna, siis isegi lihast loobumise puhul ei tohiks asendamatute aminohapete saamisega probleeme tekkida. Rauda saab ka taimsetest allikatest, kuid imendumiseks on vajalik saada C-vitamiini (parimad allikad on puu- ja köögiviljad). Raua piisava saamise kinnituseks tasub aeg-ajalt teha vereanalüüse ning vajadusel võtta rauda toidulisandina.
Kindlasti ei soovita kalast loobumist, sest kala on heaks oomega-3-rasvhapete ning D-vitamiini allikaks. Kes kala ei söö, see toidust D-vitamiini kindlasti piisavalt ei saa. Kui valite kala asemel siiski kalaõlikapslid, siis võiks need olla sellised, kus D-vitamiin ka lisaks. 
Soovitan oma toitumist ka analüüsida ning võimalusel lisada menüüsse toite, mis on defitsiidis olevate toitainete headeks allikateks. Samuti ei tee paha kord paari aasta jooksul perearstil vereanalüüse teha, et võimalikke defitsiite varakult avastada.