Kehakaal

Eliise

3. jaanuar 2020

Kehakaal

Tervist
Sellised küsimusi on kindlasti palju aga ma küsiksin veel kuna olen suhteliselt segaduses…. Olen 14 aastane neiu olen kuskil 160 cm pikk kaal kõigub 69 ja 72 vahel… Olen õpilane ja see loogiliselt tähendab et enamik päevast istun… Trennis otseselt ma ei käi aga kehalise tundides olen aktiivne… Ma jooksen ja teen trenni täieliku mõnuga, aga rasv mu kõhu juurest ei alane… Tean et sellel puhul tuleks alanda suhkru ja soola kogust sammuti peaksin sööma palju valke (ja loomulikult ka teisi toidugruppe)
Loen ka kaloreid ja nüüd olengi segaduses et mida teha palju peaksin ma kaloreid tarbima kui olen teismeeas neiu… Kuna mitmed allikad räägivad eri jutte nt et alla 1600 kalori on vähe ja ka, et 1600 kalorit palju Ja milline treening komplimenteeriks sellist elustiili muutust…
Ühtlaska proovin oma lähedastele tervislikku elustiili tutvustada niiet mida soovitate kui toidu lähedal pole mõnikord piisavalt enesekontrolli…..
Tänan, et pööraste tähelepanu ja kena päeva jätku!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Olenevalt füüsilisest aktiivsusest peaks su päevane energia tarbimine (kaalu säilitamiseks) jääma umbes 2000-2200 kcal vahemikku. Kui on soov kaalu alandada, siis peaks vähendama toiduga saadavat energiakogust päevas umbes 200-300 kcal võrra ning teist samapalju tuleks suurendada füüsilist aktiivsust. Kehalise kasvatuse tunnist üksi jääb kindlasti väheks, päevas peaks tegelema kerge kehalise aktiivsusega (nt tempokas jalutamine) vähemalt tunni, lisaks nädala kohta veel vähemalt 3-4 tundi intensiivsemaid (jõusaal, rühmatreeningud) tegevusi. 
Toiduga võiksid seega püüda saada energiat umbes 1700-1800 kcal päevas, kuid ainuüksi energia saamise jälgimisest ei piisa. Selleks, et organismis saaksid kõik protsessid toimuda normaalselt, peab seda varustama kõikide vajalike ainetega, sh kiudained, vitamiinid, mineraalained. Nende defitsiit võib samuti takistada kaalu alandamist. Soovitan pidada vähemalt 10 päeva toidupäevikut niimoodi, et märgid sinna üles kõik, mida sööd-jood, võimalusel kaalud koguseid ning ei muuda oma tavapärast söömist. Siis saad ülevaate, kas su toitumine on tasakaalus või milliste toitainete saamist peaksid suurendama-vähendama. Järgides toidusoovitusi ehk süües tasakaalustatult ja mitmekesiselt toite kõikidest toidugruppidest ja vältides maiustusi (nagu isegi kirjutasid), siis peaksid kõik vajaliku toidust kätte saama. Aga tõepoolest, juba 1700-1800 kcal juures on see ainult toidust päris keeruline ning vajab teadmisi ning kombineerimist, kuid 1600 kcal juures on see praktiliselt võimatu.
Päris keeruline on muuta ka lähikondlaste toiduvalikuid ning hoiduda ahvatlustest, kui toit (eriti maiustused) on silma all. Viimasel juhul ei ole kahjuks ühtegi head nippi, abiks on vaid tugev tahtejõud. Kergem on jätta esimene komm söömata kui saama pidama pärast selle võtmist.