Tervislik toitumine

Anonüümne

29. august 2022

Tervislik toitumine

Tervist!

Tekkisid mõned küsimused beebide/väikelaste toitumise kohta. Meil on peres kaksikud, poiss ja tüdruk, kohe saavad 4 kuud täis. Viimasel perearsti külastusel juuli esimesel nädalal saime sellised mõõdud:

Tüdruk 5690 gr, pikkus 63 cm, peaümbermõõt 39,5 cm (sünnikaal oli 3385 gr)
Poiss 6440 gr, pikkus 65 cm, peaümbermõõt 41 cm (sünnikaal oli 3300 gr).

Lapsed on alates sünnist saanud vaid piimasegu. Praegu oleme jõudnud olukorda, kus tüdruku ööpäevane söögikogus on keskmiselt 900 ml. Poisi ööpäevane söögikogus on 1000-1100 ml. Proovime toita lapsi võimalikult samal ajal , ca 5-6 korda ööpäevas. Ja hetkel on olukord, kus tüdruk, süües 900 ml, sööb nii palju, kui ta seda soovib ja sellest näib talle piisavat. Kuid poisi puhul (süües 1000-1100 ml ööpäevas), jääb alati mulje, et nagu jääb puudu kogu aeg, vahel järgneb sellele jonn ja rahulolematus lapse poolt. Konsulteerisime perearstiga, kes leidis, et laste mõõdud on igati korras ja tema soovitus oli, et poisi kehakaalu arvestades oleks optimaalne max 200 ml korraga ja selliselt, et ööpäevane kogus ei ületaks 1000-1100 ml. Piimaseguga pidavat esinema oht ülesöömiseks, mida ise üritaksime vältida. Üks teine ema ütles, et tema 4 kuud vana laps sööb 230 ml korraga ja nii 6 korda päevas, laps kaalub üle 7 kg. Ilmselgelt see laps sööb nii palju, kui ta soovib. Küsimus on nüüd, et

1. Kas 4-kuuse lapse puhul eksisteerib oht ülesöömiseks? Kas piimasegu puhul tuleb seda 1000-1100 ml põhimõtet kindlasti järgida? Kas vastab tõele, et piimaseguga last toites peaks söögikordade vahe olema alati vähemalt 3 tundi?

2. Momendil oleme olukorras, kus nt tüdruk öösel väga ei söökski ja laseks meil kenasti varahommikuni magada (tüdruk on maganud öösiti ka 9-10 tundi järjest). Samas poiss nõuab pea alati seniajani öist toitmist, tal saab kõht kuidagi kiiremini tühjaks siis ilmselt ja pahatihti äratame kogu selle öise tralliga üles ka tüdruku, kes pigem hoopis magaks. Saime ühelt teiselt emalt soovituse, et sellisel juhul võiks vaikselt hakata pakkuma lisatoitu, nt nn “Head ööd” putru lapsele enne magamaminekut. Samas on neid, kes ütlevad, et enne 6 kuud ei maksa lisatoidule küll mõelda. Mida teie arvete? Kas 4-kuusele lapsele võiks juba proovida anda ka õhtul lisatoitu, et tema öö oleks pikem ja rahulikum? Või peaks tema seedimine ikka veel arenema ja enne 6 kuud pigem mitte katsetada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatrikliiniku juhataja Reet Raukas: “Imikute toitmisel tuleb igal juhul jälgida ühe liitri piiri ööpäevase toidukoguse arvestamisel. Piimasegu võiks pakkuda 5 kuni 6 korda ööpäevas ning jälgida, et portsjoni suurus jääks 200 grammi piiresse. Kui laps sööb väga kiiresti, ei pruugi ta tunnetada, et kõht on juba täis ning ta tahaks liigseid koguseid süüa. Pudelist on kerge lapsi üle toita.
4-kuused lapsed võivad juba pikemaid öiseid pause pidada, soovitan siiski umbes 6-tunnist öist pausi, 9-10 tundi on liialt pikk vahe.
Lapsed võivad hakata lisatoitu sööma tõepoolest 4. ja 6.elukuu vahel, mil lapse seede- ja eritusorganid võiksid saada hakkama piimast erineva toidu seedimisega. Lisatoitmist võiks alustada köögiviljapüreest, et laps harjuks tervislikumate valikutega. Tahke toit ei ole mõeldud ööune pikendamiseks, vaid selleks, et laps saaks mineraalaineid, millest ainult piima süües puudu jääb. Kui Teie lapsed suudavad toe abil istudes lusikalt süüa võtta, võib nelja täiskuu vanuses alustada lisatoitmisega, aga kogused olgu tagasihoidlikud. Nn Head ööd puder ei ole esimeseks lisatoiduks mõistlik valik.”