Tervislik toitumine

Anonüümne

15. november 2013

Tervislik toitumine

Tervist!
Mul tekkis selline küsimus,et milline siis ikkagi on see õige toidupüramiid? Internetis leidub mitut erinevat versiooni. Minu teada peaks olema õige see, kus esimesel kohal ei paikne kartul, riis, makaroonid, leib ja sai, vaid liikumine, täisteraviljad, pähklid, taimsedõlid ning kookosrasv või kudas? Kui võimalik, siis palun saatke pilt õigest toidupüramiidist. Oleksin väga tänulik abi eest, Annabel :)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegelikult ei ole ei õiget ega vale toidupüramiidi, vaid erinevad lähenemised. Toidupüramiid on vaid üheks vahendiks, kuidas inimestele võimalikult lihtsalt selgitada, mida ja kui palju sööma peaks. Eestis praegu riiklikult kehtiva toidupüramiidi aluseks on toitude asetamine toidugruppide kaupa püramiidi korrustele lähtuvalt sellest, kui palju portsjoneid ühest või teisest grupist süüa tohiks. Nii soovituslikud portsjonite arvud kui ka portsjonite suurused on erinevates gruppides erinevad. Soovitused antakse päeva kohta, kuna nii on inimesel sellest lihtsam aru saada, kuid tuleks jälgida, et vastavalt püramiidile toitutaks nädala keskmiselt. Lisaks püramiidile on välja töötatud ka valgusfooritabel, mis annab juhiseid, milliseid toite toidugrupi sees eelistada ja mida vähem süüa. 
Püramiidi põhjaks on liikumine ning tipus paiknevad maiustused ja soolased näksid, mida soovitatakse süüa võimalikult vähe. Rasvad ei saa kuidagi portsjonipõhises püramiidis paikneda esimesel korrusel, kuna näiteks leiba ja teraviljatooteid (mille portsjon on olenevalt toidust 50-100 grammi) soovitatakse kokku päevas süüa umbes 6-7 portsjonit ning puu- ja köögivilju (portsjon 100 grammi) kokku 5-9 portsjonit, samas kui lisatavaid rasvu (mille üks portsjon on vaid 5-10 grammi), soovitatakse päevas vaid 2-4 portsjonit.