Kehakaal

Vilma

3. juuni 2017

Kehakaal

Tere!
Olen mõnda aega täitnud TAI kodulehel olevat toidupäevikut. Minu päevaseks energiakoguseks soovitatakse ca 2000 kcal (42a, 166cm, 71 kg). Tavapäevadel normaalsete koguste söömisega ei ole mul veel kordagi tulnud 2000 kcal täis. Rasvad, süsiv ja valgud on paigas (mõnel päeval on olnud ka rasvu natuke üle ja süsiv vähem). Keskmiselt kuu aja jooksul olen päevas 1500 kcal tarbinud, aga alla pole ma grammigi võtnud. See peaks ju olema lausa alatoitumine? Või olen ma millestki valesti aru saanud?

Aeroobset trenni tegin 2x nädalas ja päevas käin ca 10000 sammu. Võiks arvata, et kui ma trenni teen ja kcal vähe päevas kokku tuleb, et siis organism on säästuprogrammis ja talletab energiat ja sellepärast kaal ei alane. Aga mul oli ka ilma trennita sama lugu, kui aasta tagasi päevikut täitsin.

Praeguse toitumise korral saab mul kõht igati täis. Mul oleks soov tegelikult kaalu alandada. Kui suur peaks mu päevane kaloraaz olema?
Apothekas lasin teha kehakoostise analüüsi. Põhiainevahetuseks on mul 1362 kcal. Ma saan aru, et selle koguse pean ma kindlasti täis sööma, et organism funktsioneeriks?

Keha rasvasisalduse % on mul natuke kõrge, 37% ja lihasmass võiks natuke suurem olla (praegu 42,3 kg). TAI toidupäevikus soovitatakse ka, et küllastunud rasvhappeid võiks vähendada, aga enda teada ei söö ma sugugi ülearu rasvast ja samas hea rasv on ju rakkude funktsioneerimiseks väga oluline. Salatisse panen oliiviõli, praadimisel kasutan kookosõli, kui võileiba teen, siis alati tavalist 80%-list võid(ma ei hakka mitte mingil juhul rasvade vähendamise eesmärgil tarvitama margariini, kuigi see annaks ju vähem kaloreid).

Ka mu sõbranna märkas seda, et pidevalt on tal rasva märgitud üle, kuigi ta ei saa ka aru, et sööks palju rasvast.

Ette tänades,
Vilma

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui täidate toidupäevikut, siis on mõttekas söödud koguseid võimalusel kaaluda. Silma järgi grammides koguste arvamisel või ka piltide kasutamisel alahinnatakse väga tihti portsjoneid, mistõttu võibki tulemus olla 400-500 kcal vähem kui reaalselt tarbitakse. Kaalu alandamiseks sobivaim energia saamise kogus on umbes 1600-1700 kcal, sest siis on toitude kombineerimisel võimalik kõik vajalikud toitained (sh kiudained, vitamiinid, mineraalained) veel toidust kätte saada. 
Küllastunud rasvhappeid annabki näiteks kookosõli. Kui vaatate tulemusi toitude kaupa, siis on näha, millistest allikatest küllastunud rasvhappeid või üldse kogurasvu saate. Nutridatas antakse rasvade % tarbitud energiast. Kui energia tarbimine jääb soovituslikust madalamaks, siis võib-olla tegelikult ei peagi rasvade saamist vähendama, vaid pigem suurendama süsivesikute saamist, seda viimast siis täisteratoodetest, puu- ja köögiviljadest.