Kehakaal

Ly

26. november 2017

Kehakaal

Tere! Olen 72-aastane, kaalun 47 kilo ja olen 158 sm pikk (keha massiindeksi järgi alakaal) Kaal hakkas langema seoses kolesterooli “tõrjega”. Toitun neli korda päevas mitmekesiselt – Hommikul söön putru koos sügavkülma marjade või moosiga ja meega, lisaks 2 tükki tumedat sokolaadi. Lõunal “taldriku reegli” järgi – pool taldrikut aed-ja juurvili. teisel poolel kartul ja liha või kala. Magustoiduks tükike omavalmistatud marja- või õunakooki (või mõnda magustoitu) ja 1 tükk tumedat sokolaadi. Kolmandal söögikorral peotäis puuvilja ja pähkleid või seemneid. Õhtusöögiks on võileivad juustuga ja aed-või juurvilja salat. Joogiks joon ühel söögikorral kruusitäie keefiri, teistel kordadel vett või teed.
Pidulike sündmuste puhul toitun nagu teised, kuid seda tuleb väga harva ette. Vahepeal näksimise harjumust ei ole mul kunagi olnud.
Umbes aasta tagasi oli mul kolesterool korras. Arvan sellepärast, et ma ei kasutanud pikemat aega võid.
Mida ma peaksin muutma või kuidas toituma, et keha massiindeks korda saada?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kindlalt küll väita ei saa, aga teie saadetud menüü alusel igikaudseid arvutusi tehes tuleb teie päevane toiduga saadav energia alla teie tegeliku vajaduse. Kõik valikud teie menüüs on teretulnud, kuid kui vaadata teie eale ja soovituslikule kehakaalule vajaminevat valkude hulka, siis seda toodud andmete alusel pigem kokku ei tule. Arvestades teie soovi hoida kolesteroolitase normis, on igati mõistlik tuua oma menüüsse rohkelt köögivilju, täisteratooteid ja pähkleid-seemneid. Samas ei tohiks unustada olulisi valguallikaid, mille puudumine võib olla seotud ka ebapiisava energiaga saamisega toidust. Soovitan menüüsse tuua juurde igapäevaselt kohupiima ja/või kodujuustu (100-150 g). Valige tooted, mille valkude sisaldus on 100 grammi kohta > 10 grammi. Piimatoodetest on teil menüüs praegu vaid juust ja keefir.  Kanaliha, kalkun ja kala on samuti headeks valgu allikateks. Kindlasti peaks nädalas vähemalt paaril korral kuuluma menüüsse ka munaroad. Kui sööme loomset päritolu tooteid, siis ei tähenda see automaatselt, et meie kolesteroolitase paigast läheb (kolesterooli saame vaid loomset päritolu toitudest). Kui me ei vali liiga kõrge rasvaprotsendiga tooteid ja ei liialda antud toitudega, pole mõtet muretseda.  Söögist saadava energia tõstmiseks võite salatitele ja köögiviljadele lisada taimseid õlisid (oliivi-, rapsiõli jt). Julgustan teid sobivuse korral tooma vahelduse mõttes oma toidulauale ka kaunviljasid (oad, läätsed). Kui kaal siiski tõusma ei hakka, tasub menüü täpselt üle arvutada. Teie vanuse ja pikkuse juures võiks ligikaudne energiavajadus olla 1600-1700 kcal päevas. Arvutusi menüü osas saate ise teha toitumisprogrammis. Kui jääte hätta, siis  pöörduge abi saamiseks toitumisnõustaja vastuvõtule.