Kehakaal

Kristel

25. oktoober 2016

Kehakaal

Tere! Olen 27-aastane naisterahvas, 164 cm pikk, kaal jääb sinna 48-49 vahele, sai tehtud hiljuti ka kehaanalüüs. Rasva osakaal kehast on 14,9%. Paika sai pandud plaan, et suurendaksin nelja kuu jooksul enda kehakaalu 4-5 kg võrra ja seda siis lihasmassi arvelt, mitte rasva arvelt, see peaks olema u 0.1 kg nädalas. Käin nädalas ca 7 korda trennis (siiani enamasti ainult aeroobne: jooksmine ja aeroobika, kuid hakkan käima ka jõutreeningutes).
Olen aga võhik toitumise koha pealt. Siiani on minu päevane kaloraaž jäänud 1200-1300 piiresse. Mis võiks olla minu päevane kaloraaž sellise trennikoguse juures ja arvestades, et tahan lihasmassi arvelt juurde võtta? Kuidas kehal lasta harjuda ootamatult suurema toidukogusega? Usun, et mu metabolism on üpris aeglane, kuna keha pole harjunud nii palju rohkem veel sööma?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kuna olete tugevas alakaalus (KMI 17.8), siis  ei pea ma hetkel sugugi mõistlikuks sellises mahus treeninguid. Esmalt oleks vaja hoopis treeningutest täiesti loobuda, et anda võimalus kehal taastuda ning tagada organismile vajaminev energia, mis ka ilma treeninguteta ei tohiks jääda alla  2000 kcal päevas, arvestades alakaalu. Teadmata teie kehakompositsiooni (kui suur on lihas- ja rasvamass), on raske konkreetseid soovitusi anda, kuid väikese  kaalu juures kipub lihasmass kaduma ning praegune treeningkoormus ja vale toitumus ainult tõstavad lihaskao riski.  Taoline tendents võib olla tõsiste terviseprobleemide riskifaktoriks. Soovitan teil lasta oma toitumine kriitiliselt üle vaadata, sest oluline pole vaid vajamineva energia hulga paikapanek, vaid ka kõigi toitainete kättesaamine toiduga. Soovi korral võite tulla minu vastuvõtule Tallinnas, aadressil Gonsiori 3 (toitumine@kliinikum.ee).