Kehakaal

Anonüümne

21. juuli 2023

Kehakaal

Tere! Olen 16 aastane tüdruk. Kaalun 75kg ja pikkus 165cm . Kuidas oma kaalu muuta ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu langetamiseks peaks saama toiduga vähem energiat kui kulutatakse. Oluline on aga, et see energia ei oleks liiga madal ning samuti see, et toitumine oleks väga läbimõeldud ning toidust saadud kätte kõik organismile vajalikud ained. Täiskasvanuna oleks sinu maksimaalne soovituslik kehamass KMI järgi 68 kg. Selle poole võiks püüelda, kuid kaalu langetamine ei saa toimuda kiiresti. See on pikaajaline protsess ning toitumisharjumuste muutmine peaks olema püsiv, et saavutatu püsiks. Sinu praegune energiavajadus keskmise füüsilise aktiivsuse juures on umbes 2300 kcal. Hea oleks, kui katsuksid edaspidi oma saada päevas keskmiselt umbes 1900-2000 kcal ning vajalik on ka piisavalt liikuda (igapäevaselt umbes 60 minutit ning nädala jooksul peaks intensiivsemat tegevust (ajab hingeldama, higistama) kokku olema vähemalt 150 minutit).
Alustuseks oleks hea pidada toidupäevikut. Seda peaks tegema minimaalselt 7 järjestikust päeva (parem 10) ja nii, et kõik söödud toidud oleksid kaalutud. Katsu sel ajal oma tavapärast toitumist mitte muuta, muidu sa ei saa õiget tulemust. Tulemustest näed, kui palju energiat ja eri toitaineid saad ning programm annab ka soovitusi, mida muuta, et toitumine oleks tasakaalustatum.
Rusikareegel on mitmekesine söömine. See tähendab igapäevaselt täisteraviljatooteid (puder, leib), puu- ja köögivilju ning marju, magustamata piimatooteid ning pähkleid-seemneid. Lisaks võiks süüa veidi midagi toidugrupist muna-kala-(linnu)liha. Magusate ja soolaste näkside söömine tuleks viia miinimumini. Vett peaksid jooma vähemalt 3 klaasi päevas, higistamise korral rohkem.