Toidu ohutus

Mari

13. august 2015

Toidu ohutus

Tere!
Olen 16-aastane sportlik neiu ja sooviksin eetilistel põhjustel taimetoitlaseks hakata ehk jätta oma menüüst välja liha ning kala (süüa endiselt piimatooteid ja vähesel määral muna). Mu vanemad on sellele vastu, sest nad leiavad, et taimetoitlus on ebatervislik. Mina aga arvan, et planeerides oma toidukordi hoolikalt, on ka taimetoitlasena võimalik kõik vajalikud toitained kätte saada.
Kas taimetoitlus on teie arvates tervislik?
Tahtsin ka küsida, kas peale rasvase kala on veel teisi allikaid, kust saada keha jaoks omastatavaid omega-3 rasvhappeid?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Taimetoitlaseks hakkamine on Teie enda valik, kuid see tähendab kindlasti seda, et peate hakkama rohkem oma söömist planeerima. Kuna sööte edasi piimatooteid ja muna, siis õnneks asendamatute aminohapete ja B12-vitamiini saamisega Teil ilmselt probleeme ei tule. Küll aga peate kalast loobumisel kindlasti hakkama võtma D-vitamiini toidulisandina ja suure tõenäosusega ka oomega-3-rasvhappeid toidulisandina. Mingil määral leidub viimaseid näiteks rapsiõlis või teistes rasvarikastes toitudes, kuid tõenäoliselt mitte piisavalt. Aeg-ajalt soovitan teha ka vereanalüüsi, et määrata hemoglobiini sisaldust, kuna kergesti omastuva raua allikaks on vaid loomset päritolu tooted. Kui analüüsite oma menüüd toitumisprogrammiga, siis peaksite saama rauda sealsest soovitusest rohkem, kuna raua omastumine taimset päritolu allikatest on väiksem ning soovitused on mõeldud segatoitu söövatele inimestele.