Kehakaal

Anonüümne

26. aprill 2020

Kehakaal

Tere, olen 14 aastane tüdruk, pikkuseks 162cm ning kehakaal 65,9kg. Tean, et olen ülekaalus, aga tahaksin teada kui palju. Tahaksin väga oma kehakaalu langetada, kuid mul oleks sellega väga abi vaja, ei tea kellelt küsida, vanemad ka utlevad, et pole mul midagi viga, kuid ei tunne ennast enda kehas absoluutselt hästi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse pikkuse ja vanuse juures võiksid kaaluda kuni 60 kg, et olla normaalkaalus. Täiskasvanud 162 cm pikk naisterahvas võib kaaluda 65,5 kg ning 16-aastaselt sama pikkuse juures 63kg, et olla normaalkaalus. Seega peaksid lähima paari aasta jooksul püüdma kaalu alandada paar kilogrammi, siis jõuaksid normaalkaalu vahemikku. 
Eelkõige tuleks vaadata üle oma toitumine. Söö regulaarselt, ära jäta toidukordi vahele. 14-aastase keskmiselt aktiivse tüdruku päevane energiavajadus on 2200 kcal. Kui püüad hoida energia saamise 2000 kcal (kindlasti mitte alla 1800 kcal päevas) juures ning samas suurendad ka kehalist aktiivsust, peaks kaal hakkama langema. Iga päev katsu teha üks vähemalt 45-minutiline tempokas jalutuskäik ning nädala jooksul veel 2-3 tugevamat trenni, sh lihaseid vormivaid harjutusi.
Soovitan kindlasti mõnda aega pidada toidupäevikut. Sinna tuleks märkida üles absoluutselt kõik, mida sööd, koguseid võimalusel kaaludes. Nii 7-10 päeva keskmiselt vaata tulemusi, võrdle neid toitumissoovitustega ning püüa toitumist kohendada selliselt, et valkude-rasvade-süsivesikute tasakaal oleks paigas, kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid ning vett saaksid piisavalt. Selleks tuleks süüa toidusoovituste põhimõtteid järgides ehk toite igast põhitoidugrupist: täisteratooted (leib, puder), puu- ja köögiviljad ning marjad, magustamata piimatooted, kala (aga ka muna, (linnu)liha), pähkleid-seemneid. Magusaid ja soolaseid näkse võiksid süüa nii vähe ja ni harva kui võimalik.