Kehakaal

melissa

16. juuni 2015

Kehakaal

Tere! Olen 14 aastane tüdruk, kahe kuu pärast 15, ning kaalun umbes 63kg ja pikkus on umbes 165cm. Nimelt on mul suur kõht ees, ning kintsud ja käed on ka veidi paksud…Kõhu jaoks olen teinud erinevaid kõhulihaseid ja planku.Aga ma ei tea mida teha, et kintsud ja käed peenemaks läheksid. Teen iga päev peaaegu 30 minutit trenni, käin 3 korda nädalas jooksmas. Mida peaksin sööma hommikuti lõunal ja õhtul ning kui palju? Päevas ma liigun umbes 30 minutit..on see vähe?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Alustuseks niipalju, et alla 18-aastased peaksid liikuma kindlasti vähemalt 60 minutit päevas. Praegu on suvi, mistõttu on väga kerge minna välja jalutama, jooksma, kepikõndi tegema, rattaga või rulluiskudega sõitma. Lisaks soovitan internetist otsida erinevaid harjutusi jalgade, tuhara- ja kõhulihastele.
Kintsud ja käed võivad tunduda paksud tänu sellele, et teismeeas muutuvadki tütarlapsed veidi vormikamateks ja see võib algul tunduda harjumatu. Kuna aga praegune kehakaal on suhteliselt ülekaalu ligidal (võiksid kaaluda kuni 65kg), mis tähendab, et ka see võib olla üheks põhjuseks, miks kõht jm kohad veidi vormist väljas on. 
Seega soovitan lisaks liikumisele üle vaadata oma toidulaud. Kindlasti ei pea hakkama pidama dieeti, kuid soovitan regulaarset söömist – ennekõike rohkelt köögivilju nii värskelt kui toitude koostises, aga kindlasti ka toite kõikidest teistest toidugruppidest: teraviljatooted, puuviljad, piimatooted, liha-kana-kala-muna, lisatavad toidurasvad. Võimalikult vähe söö magusaid ja soolaseid näkse, karastus- ja mahlajooke, pooltooteid, valmistoite. Võid enda toitumist ka analüüsida (soovitatavalt katsu söödud kogused kaaluda ning vaata 10 päeva keskmist tulemust). Oluline ei ole mitte süüa võimalikult vähe, vaid süüa vastavalt vajadusele ning nii mitmekesiselt, et kõik toitained oleksid toidust kätte saadud vastavalt soovituslikele kogustele.