Kehakaal

victoria.loorents

2. juuli 2015

Kehakaal

Tere olen 13 aastane tüdruk kaalun 95 kg ja olen 170 cm pikk ja mul on mure kehakaaluga toitun tervislikult magusat ja rämpstoitu ma ei söö ,söön 3 korda päevas pluss 3 vahepala ja teen trenni,aga õhtuti tekkib näljatunne ja siis ei suuda kontrollida isusid ja siis pärast on stress ,kuidas toitumishäiretest lahti saada? ja kuskohast abi otsida? ja kuidas koostada endale menüü?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna ülekaalu on päris palju, samas kirjutad, et teed trenni ja sööd normaalselt, siis peaksid kõigepealt pöörduma perearsti poole, kes selgitaks välja, ega ülekaal ei ole tingitud mõnest haiguslikust seisundist (nt kilpnäärmeprobleemid). Teismeeas on kaalu langetamine väga keeruline teema ja seda tuleks teha ainult arsti järelvalve all. Parimaks selle valdkonna spetsialistiks on Ülle Einberg, kelle poole tasuks samuti pöörduda. 
Kuigi Sulle endale võib tunduda, et sööd korralikult, ei pruugi see niimoodi olla. Võiksid umbes 10 päeva jooksul pidada toidupäevikut, et näha, millistest ainetest Sul 10 päeva keskmiselt puudu jääb ning siis proovida oma toitumist niimoodi muuta, et saaksid päevas kokku umbes 1900-2000 kcal ja 10 päeva keskmiselt oleks toidust kätte saadud kõik toitained vastavalt soovitustele.
Selleks peaksid päevas sööma vähemalt 300 grammi köögivilju (niisama või toitude koostises), 200 grammi puuvilju, 120 g leiba, 150-200 g putru, lisaks veel tatraputru või täisterariis/pastat. Kartulit võiksid nädala peale kokku süüa umbes 500700 grammi, kala vähemalt 150-200 grammi, mune 3-4 tükki. Lihast tuleks eelistada linnuliha ja taist liha, päeva peale kokku umbes 30 grammi ning vältida kõikvõimalikke pooltooteid ja vorsti-viinerit. Vedelaid piimatooteid (so piim, keefir) võiksid juua päevas umbes 2 klaasi, lisaks iga päev veel veidi juustu, kohupiim, jogurtit või kodujuustu. Päeva kohta võiksid süüa ka umbes 10 grammi pähkleid-seemneid-mandleid ning kokku umbes 20-30 grammi õli või võid. Maiustused, karastusjoogid, soolased näksid – neid katsu süüa nii harva kui võimalik.
Õhtuti, kui kõht on tühi, söö ainult köögivilju, sest need annavad vähe energiat.