Kehakaal

Agnes

25. juuli 2017

Kehakaal

Tere, olen 12.aastane tütruk saan 13. Ma olen ülekaaluline ,aga ma ei oska kaalu langetada. Kas te saate mind kuidagi aitata, mul ei tule dieet ja sport välja. Ema ütles, et mul läheb kava vaja mille järgi ma toitun ja teen sporti. Loodan väga, et saate mind aitata.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui ei ole teada, kui suur on ülekaal, on väga raske konkreetseid juhiseid anda. Väga suure ülekaalu korral tuleks kindlasti pöörduda abi saamiseks spetsialistide poole, näiteks Ülle Einbergi poole Tallinna Lastehaiglast. 
Kui ülekaal on väike, kuni 5 kilogrammi, siis on lootust, et teismeea kasvuspurdiga saab õige toitumise korral sellest ise n-ö välja kasvada. Otsest dieeti sel juhul pidama ei pea, kuid järgima peaks järgmisi soovitusi. Iga päev tuleks süüa vähemalt 300g (parem isegi 500g) köögivilju värskelt ja toitude sees. Saia asemel süüa täisteratooteid – paar viilu leiba (nt teratasku), samuti putru (tatra, mitmevilja). Puuvilju võiks süüa päeva kohta umbes 200 grammi. 2-3 korda nädalas tuleks süüa kala. Liha süüa vähem, eelistada linnuliha, lihatooteid süüa (sink, vorst, viiner, pihvid) võimalikult harva. Iga päev võiks süüa 1-2 spl pähkleid-seemneid. Loobuda valmis- ja kiirtoitudest, saiakestest, kookidest, karastusjookidest, kommidest jm magusatest ning soolastest näksidest. Joogiks tarvitada ainult puhast vett.
Kindlasti peab ennast ka rohkem liigutada, kasvõi iga päev teha tunnine tempokas jalutuskäik, sõita rattaga, vaadata internetist ka harjutusi erinevatele llihasgruppidele.