Kehakaal

Liina

9. veebruar 2018

Kehakaal

Tere!
„Mängisin“ veidi toidupäevikuga, sisestasin parameetrid: naine, 177cm, 31a. Kui lasta toidupäevikul arvutada kaaluga 75kg (nn lisaenergiakulutuseta kui inimene magab 8h ja ülejäänud aja on koormus kerge), siis on tulemus, et soovitatav energiahulk päevas on 2063kcal. Kui kaaluks panna 136kg, siis on see number 2833kcal ehk 770kcal rohkem.

Kas on tõesti võimalik, et rasva olemasolu iseeneses sunnib keha nii palju rohkem energiat kulutama? Lihased kasutavad palju energiat, aga rasv? Kuidagi uskumatult kõlab…
Saan siis nii aru, et kui 177cm pikkune 31. a naine, kes kaalub 136kg, sööks päevas 2833kcal ulatuses, siis ta püsiks oma kaalus. Kui ta aga sööks 2063kcal ulatuses (nagu on normaalne 75kg kaaluvale naisele), siis peaks teoreetiliselt kaalu kaotama.

Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegelikult kulutab energiat rasvamassist veelgi rohkem lihasmass. Aga jah, põhiainevahetuse kulu üheks komponendiks on kehamass – mida suurem, seda suurem ka põhiainevahetuse kulu. Samas on reeglina suurema kehamassiga inimesed vähem aktiivsemad, mistõttu neile väga palju füüsiliseks aktiivsuseks lisaenergiat enam vaja ei lähe. Kui ülekaaluilne inimene saab energiat vastavalt oma normaalkaalule, siis peaks teoreetiliselt kaal hakkama langema. Küll aga tuleks jälgida seda, et veidi suurendataks ka kehalist koormust, joodaks vähemalt kolm klaasi puhast vett päevas nint söödaks mitmekesiselt kõikidest toidugruppidest, et saadaks vajalikus koguses kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Kui vähendatakse ainult energiakogust, aga süüakse valdavalt friikartuleid või šokolaadi, siis kehakaal ei pruugi langeda (väga suure energiadefitsiidi korral alguses ilmselt langeb ka), kuna valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline tasakaal on paigast ära ning organismil jääb vajaka paljudest ainevahetuse normaalseks toimimiseks vajalikest toitainetest.