Kehakaal

Andrea

17. september 2020

Kehakaal

Tere!
Ma olen 14- aastane tytarlaps. Ma olen 1,57 cm pikk ja kaalun umbes 64- 66 kg. Ma tean, et ma olen ylekaalus, aga ei tea, kui palju. Ma käin küll kaks korda nädalas trennis, liigun igapäevaselt vähemalt 10000 sammu, tihti peale isegi 20000- 30000 sammu. Söön küll hommikuti ilusti putru või siis muna. Igapäevaselt tarbin ma max 5l vett vähemalt. Söön nii puuvilju/juurvilju kui ka pähkleid igapäevaselt. Olen ka ennast näljutanud ja veel selle kaasas käivad asju vahepeal, aga ma tean, et sellega ei kaota ma kaalu. Milles asi võiks olla? Mu ideaalkaal võiks olla 50- 55 kg vahel.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 55 kg (täiskasvanuna sama pikkuse juures maksimaalselt 62 kg). Soovitan kõigepealt pidada umbes 10 päeva jooksul toidupäevikut nii, et võimalusel kõik söödu kaalud, ning kindlasti ära muuda selle aja jooksul oma toitumist, vaid söö tavaliselt ja pane see kõik kirja. Alles vaatlusperioodi lõpul vaata oma keskmist tulemust – kuidas oled saanud energiat, kas valgud-rasvad-süsivesikud on omavahel tasakaalus, kas puudu jääb kiudainetest ja millistest vitamiinidest-mineraalainetest. Sellest lähtuvalt püüa oma toitumist kohendada nii, et saaksid kõik vajaliku toidust kätte (D-vitamiini peaksid juurde võtma igal juhul toidulisandina). Kõiki aineid on vaja, et ainevahetus saaks normaalselt toimida. Kuna sul praegu oleks keskmine energiavajadus umbes 2200 kcal, siis võid proovida hoida energia saamise 1900-2000 kcal kandis päevas, et kaalu õige pisut alandada. Kuid ikkagi ainult nii, et kõik vajalikud ained oleksid toidus olemas. Kuna see võib osutuda keeruliseks, võid konsulteerimiseks pöörduda ka mõne toitumisnõustaja poole.
Kui sööd normaalselt, ei pea jooma 5 liitrit vett, piisab täiesti 3-4 klaasist päeva, kuid üle 1,5 liitri ei peaks endale kindlasti sisse pressima.