Kehakaal

Anonüümne

24. märts 2022

Kehakaal

Tere! Ma olen 14 aastane poiss, olen 182 pikk ja kaalun 76kg. Kas ma olen ülekaaluline?
Ise on tunne nagu oleks ja tahaksin kaalu ja rasva langetada. Kuidas seda teha? Mul on nädalas 5 treeningut aga kaal tahab ikka tõusta, kuidas seda peatada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, hetkel tegemist väikese ülekaaluga. Juba 15-aastaselt oleksid samade numbrite korral normaalkaalus. Kuna teed palju trenni, siis võib sul olla ka päris suur lihasmass. Mõttekas oleks lasta spordiklubis vm määrata keha koostist, sh rasvaprotsenti. See näitab paremini, kas ja kui palju on üleliigset rasvkude. Kaalu langetamiseks ei tohiks kindlasti hakata toitumist tugevalt piirama. Küll aga peaks võimalusel tegema esimese asjana järgmised muudatused, kui juba praegu neid ei järgi – võimalikult vähe soolaseid-magusaid näkse (nt kartulikrõpsud, popkorn, küüslauguleivakesed, kommid, šokolaadid, küpsised, koogid, saiakesed jm) ning magusaid jooke (limonaad, vitamiinivesi, jäätee, energiajoogid, siirupi- ja mahlajoogid jm). Samuti võiks võimalikult vähe tarvitada kõiki nn kiirtoite – hamburgerid, pitsad, hot dogid, pelmeenid, friikartulid jm. Jälgima peaks, et igapäevaselt oleks söödud toite kõigist viiest põhitoidugrupist: 1) teraviljatooted ja kartul (eriti täisteratooted) 2) puu- ja köögiviljad ning marjad (minimaalselt 400 g köögivilju ning umbes 200 g marju-puuvilju päeva kohta)  3) piim ja piimatooted (eelistada magustamata, vähem väga rasvarikkaid nagu hapu- ja vahukoor)  4) toidugrupp kala-muna-(linnu)liha (eelistada kala ja linnuliha, võimalikult vähe valmis- ja pooltooteid nagu pihvid, viinerid jm)  5) lisatavad toidurasvad, pähklid-seemned, õliviljad (iga päev 1-2 spl pähkleid-seemneid). Puhast lisanditeta vett peaksid jooma päevas umbes 3 klaasi, higistamise korral rohkem.
Abi võib olla ka sellest, kui pead igapäevaselt toidupäevikut (võimalusel kaalu kõik toidud). Ühe päeva andmete põhjal ei saa teha järeldusi, küll aga tasub vaadata nii umbes 7-10 päeva keskmiselt, kuidas on saadud energia, kas valgud-rasvad-süsivesikud on omavahel tasakaalus ning milliseid vitamiine-mineraalaineid jääb puudu, et oma toidulauda mitmekesistada, et need toidust kätte saada. Kui ise kõige sellega hakkama ei saa, soovitan abi saamiseks pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule.