Kehakaal

Anonüümne

27. november 2011

Kehakaal

tere
sünnitasin pea 9kuud tagasi ja peale sünnitust sain oma kaalu tagasi.aga paar kuud hiljem hakkas kaal ainult tõusma.vaatan mida söön ja palju söön.liigun palju.teen trenni õhtuti.nüüdseks olen ma umbes 80kg ja pikkust on mul 165cm.vanust on 25.olen palju ülekaalus.mis tegema pean et saaks kaalu alla?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaal võib tõusta mitmetel põhjustel (stress, unepuudus, osadel inimestel antibeebipillide kasutamine vm), kuid tavaliselt on see põhiliselt seotud siiski sellega, et inimene sööb rohkem kui kulutab ehk siis tuleks veelkord üle vaadata oma toitumis- ja liikumisharjumused. Teie energiavajadus, olenevalt sellest, kas toidate last rinnaga või mitte ja kui aktiivne täpselt olete, võiks olla umbes 2300-2500 kcal päevas. Rinnaga toitmise ajal ei soovitata suurt päevase energiatarbimise vähendamist, kuid 200-300 kcal vähem ehk siis süüa 2000-2200 kcal päevas oleks ehk esialgu piisav, et kaal langema hakkaks. Kasuks tuleb see, kui käite lapsega kaks korda päevas tunniajasel tempokal jalutuskäigul. Jälgige oma päevast energia ja toitainte tarbimist toitumisprogrammiga, sealt on ka näha, milliseid vitamiine-mineraalaineid võib puudu jääda ja milliseid toite tuleks tarbida, et nende defitsiiti vähendada. Vaadake, et toitumine vastaks toidupüramiidi põhimõttele. Vähendades küll toitude koguseid, ent süües ainult teatud toite (nt kartulisalat, maiustused, karastusjoogid, valmistoidud jms) vajalikemate (köögiviljad, teraviljatooted) asemel, viib see ainevahetuse paigast ära ning kaal ei lange. Tekib hoopis suur söögiisu ning kaal võib seeläbi hoopis tõusta. Sööma peaks pigem sagedamini ja väiksemates kogustes korraga. Tärklise- ja suhkrurikkad toidud võiksid olla menüüs pigem hommikul ja lõunal. Menüü peaks sisaldama piisavalt vett ja kiudaineid. Sobiv kaalulangetamise tempo on 1-4 kg kuus.
Kui toitumis- ja liikumisharjumuste korrigeerimisega ei õnnestu kaalu kontrolli alla saada, siis võiks pöörduda perearsti poole, kes teeks analüüsid selgitamaks välja, et kaalutõus pole seotud mõne tervisehäirega.