Kehakaal

Anonüümne

12. juuni 2013

Kehakaal

Tere! Palju päevas ma tohin kaloreid tarbida?`Olen 15 ja 164 pikk. Kaalun 63- 70, ei tea täpselt! :( aga kardan ülekaalu ja mulle on seda ka juba mainitud. Mida ma peaks täpselt sööma ja kas mul vb olla mingi haigus, ilma rämpsu söömata on kaal tõusnud tohutult? Ja mida ma sööma peaks, selged näiteid kui on võimalik? Palun! Olen lausa masndunud

Ütlen juba ette aitähh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Võiksid kaaluda kuni 65kg, et olla kehamassiindeksi järgi normaalkaalus. Tegelikult võiks kaaluda mõni kilo vähem kui päris ülemine piir.
Kui kaalutõus on kiire ja toimunud lühikese aja jooksul ning samas väidad, et pole oma toitumises eriti midagi muutnud, siis soovitan igaks juhuks pöörduda perearsti poole, et selgitada, ega pole tegemist mõne haigusega.
15-aastased tüdrukud võivad, olenevalt füüsilisest koormusest ja ainevahetuse eripärast, saada toiduga päevas umbes 2100-2300 kcal.  
Pea toidupäevikut ja vaata umbes 10 päeva keskmisena, palju Sa reaalselt energiat saad, kas valkude-rasvade-süsivesikute tarbimine on tasakaalus, kas saad toidust kiudaineid ja kõiki vitamiine-mineraalaineid piisavalt. Edasi proovi oma toitumist muuta selliselt, et see vastaks soovitustele, järgi toidupüramiidi õpetust – söö päevas vähemalt 300-400 grammi köögivilju, paar puuvilja, täisteratooteid, midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna ning lisatavaid toidurasvu. Väldi valmistoite, poolfabrikaate, maiustusi, magusaid jooke ja soolaseid näkse. Söö regulaarselt – pigem tihemini ja väiksemates kogustes. Joo piisavalt vett. Suurenda füüsilist aktiivsust. Teismelistele kaalu alandamist ei soovitata, kuid kui suudad toituda selliselt, et saad toidust kindlasti kõik vajalikud toitained kätte, võid prooviks tarbida mõned kuud ka veidi vähem energiat, ca 1800-2000 kcal päevas, kuid kindlasti mitte vähem.