Tervislik toitumine

Anonüümne

25. aprill 2013

Tervislik toitumine

Tere
Olne 14-aastane noor tüdruk, kaalun 54 kg ja pikkust on 156,5 cm. Olen oma toitumist jälginud juba üsna pikka aega. Vahepeal kilod kaovad, vahpeal tulevad juurde. End hinnangu järgi olen füüsiliselt aktiivne inimene (kolm korda nädalas kergejõustiku trenn ja rattaga kooli ning tagasi, 10 km päevas)
Minu üks küsimus: kas on võimalk, et minu kõht ei kannata ühtegi piimatoodet? Jogurt, keefir, kohupiim, kohupiimapasta, kohupiimakreem, hapupiimajook jt piimatooted, need panevad mu kõhu kinni. Seda, kas juustuga on ka nii ma ei oska öelda, olen juustu söömise umbes aasta tagasi juba jätnud, et parandada oma kehakaalu.
Teine mure: kopeerin siia oma eilse menüü, ehk oskate öelda, jäi mul millestki puudu, sõin liiga palju või liiga vähe.
PS! toiduainete kalorsuse lisan 100 grammi kohta.

Hommikusöök
Rassolnik (125 kcl) 290 grammi
Õun kooritud 25 grammi

Lõunasöök
Õun kooritud 105 grammi
Makaronid (255g) ketšupi (30 g) ja viineritega (10 g), kokku 295 grammi

Vahepala
Redis 146 grammi

Õhtusöök
Lõhe ahjus küpsetatud ( vähese õliga) 180 grammi
Ahjukartulid (vähese üliga) 158 grammi

Lugupidamisega ja ilusat kevadet soovides! :)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu- ja pikkusenumbrid näitavad, et oled normaalkaalus. Kuna oled teismeeas, siis peadki veel nii kasvama ning võib-olla ka kaalus veidi juurde võtma. Selles mõttes ei ole hullu, kui kehakaal pisut kõigub.
Selleks, et teada saada, kas Sa piimatooteid talud või mitte, tuleks pöörduda perearsti poole, kes analüüside teel selle kindlaks teeb. Laktoositalumatuse nähuks on tavaliselt pigem kõhuvalud ja kõhulahtisus. Kõhukinnisuse vältimiseks tuleb saada toidust piisavalt kiudaineid (täisteratooted, puu- ja köögiviljad), vett ning liikuda.
Ühe päeva toitumise järgi ei ole võimalik öelda, millistest toitainetest puudu jääb. Selleks peaksid ise vähemalt 10 päeva jooksul oma menüü sisestama toitumisprogrammi ning vaatama siis keskmist tulemust.
Mõned kommentaarid menüüle:
1) päevas peaks sööma vähemalt 5 portsjonit puu- ja köögivilju, Sina saad heal juhul 1,5 portsjonit puuvilju ja 1,5 portsjonit köögivilju
2) iga päev peaks sööma leiba, soovituslikult lisaks ka putru (kaerahelbe-, tatrapuder vm), Sina pole söönud leiba üldse ning sööd makarone, mille toitainete sisaldus on näiteks tatrapudru omast oluliselt kesisem
3) Kala on väga hea, lisaks oleks võinud õhtusöögil olla ka salatit või keedetud-hautatud köögivilju
4) Kuna Sa piimatooteid ei söö, siis tuleks vaadata, mis on need teised allikad (kala, kaunviljad, rohelised köögiviljad), kust kaltsiumi saada