Kehakaal

Anonüümne

17. mai 2013

Kehakaal

Tere
Olen proovinud figuurisõprade järgi toituda,paistab et nende menüü järgi peab nii palju sööma,et ma ei sooviks nii palju. Soovin ka teha sporti,umbes 3-4 korda nädalas. Kui palju koguseliselt peaks ära sööma köögivilju ja täisteratooteid,et säiliks energia?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Figuurisõprade menüü energiasisaldus on suhteliselt väike, seega liiga palju seda kohe kindlasti ei ole. Kuna Te ei kirjutanud põhjust, miks selle menüü järgi süüa üritate – kas niisama, olete veidi või palju ülekaaluline, on väga keeruline anda täpsemat nõu. Samuti ei lisanud Te oma vanust. Seda, milline on Teie päevane energiavajadus, saate ise välja arvutada vastava kalkulaatoriga, kuid füüsilise aktiivsuse määratlemisel tasub olla tagasihoidlik, inimesed kipuvad ennast üle hindama. Kui olete umbes 19-60 aastane naisterahvas, siis normaalkaalulisuse puhul võiks jääda päevane energiatarbimine umbes 2000 kcal kanti, kuid see on individuaalne.
Kui saate päevas energiat alla 1600-1700 kcal, siis ei ole võimalik toidust ainevahetuse toimimiseks ja tervise tagamiseks vajalikke toitaineid (asendamatud amino- ja rasvhapped, kiudained, vitamiinid, mineraalained) piisavas koguses kätte saada. Seetõttu ongi hästi oluline, et ka kaalu alandamisel ei vähendataks energia tarbimist liiga palju, vaid pigem toimuks kaalu alandamine aeglases tempos ning inimene toituks mitmekesiselt, et tagada toitainete saamine. Köögivilju peaks minimaalselt sööma päevas 300 grammi, kaalulangetajad isegi kaks korda enam. Puuvilju võiks päevas tarbida 1-2, leiba umbes 150 grammi, lisaks putru. Kindlasti tuleks süüa ka midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna, veidi piimatooteid ning lisatavaid toidurasvu. Iga toidugrupp on mingite toitainete sisalduse poolest hea ja kui neid välistada, jääb mingeid toitaineid puudu. Soovitan oma toitumist analüüsida umbes nädala või kümne päeva keskmisena, et näha, palju Te saate energiat ja millistest toitainetest jääb puudu, et siis näha, milliseid toite peaksite oma menüüsse lisama.