Kehakaal

Anonüümne

14. oktoober 2011

Kehakaal

Tere.
Olen peagi 40-tele eluaastatele lähenev naine. Pikkus 165 cm, kaalu kogunenud juba 68 kg. Peale erinevate dieetide katsetamist (mis tekitasid ainult jo-jo efekti) otsustasin umbes nädala aja eest hakata sööma toitumisprogrammi järgi ja lugema kaloreid. Eesmärk on saada kehakaal u 10 kg kergemaks.
Arvutuste järgi on minu põhienergiavajadus 1420 kcal, kogu päeva oma 1800-1900 ringis (istuv töö). Päevas tarbin kusagil 1500-1600 kcal, kõht tühjaks ei jää. Hommikul erinevad pudrud, lõunal ja õhtul siis lihtsad kodused toidud, kus olen õli ja rasva kasutamise viinud võimaliku miinimumini: ahjuvormid, juurviljahautised, makaronitooted, hakklihakaste, keedukartulid, harva ka supid ja kala (ei meeldi eriti meesperele), värske puu- ja köögivili jne. Magusat eriti ei tarbi.
Nüüd siis minu mure: kas ma teen midagi päris valesti, kuna kaal pole langenud selle nädala ajaga mitte grammi võrragi? Või ootan ma liiga vara tulemusi? Muidugi on toitumise nö. tasakaal ka pisut paigast ära: valgud ja rasvad kipuvad natuke üle normi minema ja süsivesikuid jääb omakorda puudu. Kas see omab ka mingit otsustavat mõju?
Aitäh.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie jutu järgi tundub, et teete kõike õigesti. Kaalu alandamine võtab aega. Soovitan lisaks pöörata tähelepanu ka sellele, et tarbiksite piisavalt vett. Samuti võiksite suurendada füüsilist aktiivsust, näiteks igal hommikul või õhtul teha üks tunnine tempokas jalutuskäik.
Köögivilju võiks päevas tarbida vähemalt 500g. Õhtusel ajal ei soovitata suures koguses tärkliserikkaid toite (nt kartul ja makaronid võiksid olla menüüs pigem lõuna ajal).
Katsuge saada menüüs paika valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline tasakaal ja jälgige seda, et kiudaineid ja kõik vitamiinid, mineraalaineid oleksid toiduga saadud, sest neist mõne puudumine võib mõjutada ainevahetust ja seeläbi ka kaalualandamist.