Kehakaal

Anonüümne

7. oktoober 2011

Kehakaal

Tere! Olen 41 aastat vana 3 lapse ema, raamatupidaja. Olen oma kehakaaluga hädas olnud viimased 16 aastat. Nimelt sama vana on minu vanem tütar. ( enne rasedust kaalusin 55-59 kilo) Viimasel ajal olen täheldanud kehakaalu kasvu ja mitte kuidagi alla ei lähe. Olen üritanud toituda põhimõtte järgi, et hommik endale, lõuna pooleks ja õhtu vaenlasele.Nimelt üritan peale 6 õhtul mitte toituda ja kui siis ainult õuna või tomatit jne. Liigun 4 korda nädalas kuni 1 h. max pulsist 60 – 75 %. Peale trenni lõpetamist on mul nii käed kui jalad paistes ( sõrmus sõrmes ei liigu). Paistetus läheb üle kiiresti peale dushi all käimist. Aasta on mind vaevanud ka selline probleem, et kui ma vett joon siis järgmisel päeval on kilo juures, kui vett ei joo siis on kilod maas aga hommikuti valutab selg neeruvaagna piirkonnas. Proovid korras (vähemalt nii mulle väideti). Kaalun 96,3 kilo 167 cm pikk Kuidas soovitate edasi minna. Igasuguste dieetidega on nii, et kui tulemust ei näe siis on käega löömise tunne ja lööngi, Pigem tuleb juurde ,nii võtsin 6 kuuga 10 kilo juurde. Elustiilis muudatusi pole täheldanud. (Söön 8 aastat stabiilselt antibeebipille, teisiti pole võimalik. Ihuarsitga leitud kõige parem moodus. Ei puuduta vaid rasedusest hoidumist.) Jään ootama Teie kiiret vastust.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

 

Teie kehakaalu probleem tundub olevat suuremas osas seotud Teie üldise tervisega. Tundub, et Teie organism kaldub vett kinni hoidma, mis viitaks neeruprobleemidele (antibeebipillid võivad seda samuti soodustada). Lisakilod võivad olla vähemasti osaliselt tingitud liigsest veest Teie organismis. Soovitan lasta oma tervist edasi uurida (küsida arvamust ka mõnelt teiselt arstilt). Toitumise koha pealt soovitan oma menüüd analüüsida. Vahel võib lisakilode põhjuseks olla mitte niivõrd liiga suur energiatarbimine, kuivõrd tasakaalustamata toitumine ning osade toitainete liiga vähene saamine. Sööge pigem väiksemaid koguseid korraga, aga sagedamini. Vägisi ei tasu ennast näljutada ja hoiduda peale kella 18 söömast. 100 grammi köögivilju annab vaid umbes 25 kcal ning nälja puhul 100-200 grammi neid süüa ei ole patt. Jälgige, et saaksite piisavalt kiudaineid (täisteraleib, pudrud). Muidu soovitaksin juua ka rohkelt vett, kuid kui Teie organism seda kinni peab, siis tuleks enne see korda saada. Kui menüüd analüüsite, siis näete, millistest vitamiinidest-mineraalainetest jääb vajaka ning TOPi alt leiate parimad allikad. Kui mitmekesise toitumisega siiski ei õnnestu kõiki vajalikke toitaineid saada, tuleks teha lühiajalisi vastavate toidulisandite kuure. Enne seda aga konsulteerida apteekritega, kes oskaksid soovitada parimaid preparaate. Osade toitainete puhul on oluline, et neid võetakse teistega koos (nt kaltsiumi puhul on oluline saada ka piisavalt magneesiumi, vitamiini D, rasvu).
Mitmekesisele toitumisele lisaks tuleb käia arstidele niikaua peale, kuni nad leiavad Teie tervisehädade põhjuse. 
Lisan ka Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetraviarsti Liidia Kiiski kommentaari: “Jääb mulje, et endokriinne süsteem on häiritud. Samuti ei talu koormust. Vajalik oleks pöörduda endokrinoloogi poole ja ka nefroloogi vastuvõtule (selleks vajate perearsti saatekirja). Toitumise osas ei pea väga rangeid piiranguid tegema, süüa vabalt 3-4 korda päevas, soola mitte lisada, kasutada maitserohelist toitude maitsestamisel. Menüüst jätta välja nn kaloripommid: pasta, manna, pannkoogid,
saiakesed,kreemiga koogid,  margariinid, nisujahu kastmed, kommid (vahel 1-2 tk tumedat šokolaadi tohib), suhkur ja keedis (süüa selle asemel puuvilju, mett).”