Kehakaal

Anonüümne

27. aprill 2014

Kehakaal

Tere. Olen 40 a naine, pikkus 164, kehakaal on mul kogu mu täiskasvanu d elu jooksul olnud üsna stabiilne, kõikudes 65-70 kg vahel. Viimasel ajal jääb aga rohkem 70 kg ümber, ise tahaksin kaaluda pigem 60 kg, aga ma ei saa aru, mida ma valesti teen. Olen mitmeid kordi proovinud täita teie lehel toitumispäevikut ja päevane kalorikogus jääb tavaliselt alla soovitusliku energiakoguse, mis minu puhul on 2189 kcal. Mul on istuv töö, aga käin palju jalgsi (tööle ja tagasi, see on 30 min kiiret kõndi kaks korda päevas), lisaks teen tavaliselt 3 korda nädalas trenni, pilatest ja muud sarnast – leian, et see on päris piisav kehaline aktiivsus. Toitumispäeviku andmetel on mu menüü ka enam-vähem tasakaalus, ehkki tavaliselt jääb veidi puudu süsivesikutest ja rasvu kipub olema natuke rohkem kui ettenähtud. Samas kasutan ma kodus toiduvalmistamisel ainult oliivõli ja võileival kasutan viimasel ajal kookosõli. Hommikuti söön enamasti putru või müslit, lõunal söön alati sooja toidu (supi või prae) ja pärastlõunal püüan veel midagi süüa, et õhtuseks kojujõudmise ajaks kõht liiga tühjaks ei läheks. Sööksin hea meelega rohkem köögivilju, aga toored köögiviljad tekitavad istuva töö puhul kõhus ebamugava tunde ja aurutatud või keedetud köögivilju ei ole töö juures võimalik valmistada. Tööl lõunavaheajal söön toidukohtades valmistatud toitu ja nii palju kui saab, püüan valida vähemrasvase liha, kindlasti salatit ja köögivilju ning varieerida kartuli, riisi ja tatra vahel. Magusaga ma ei liialda – pigem söön magusa asemel mandleid või kuivatatud puuvilju. Seega mulle endale tundub, et söön küll tasakaalustatult ja normaalselt, aga kaal on ikkagi üle normi. Soovitused, mida toitumispäevik mulle tavaliselt annab – süüa rohkem riisi, tatart, kartulit, rasvast kala, maksa, piimatooteid jne – seda kõike ma tavaliselt sööngi. Määrderasvasid ja võid tarvitan igapäevaselt väga vähe. Mida ma siis ikkagi valesti teen, et rasvade osakaal on liiga suur ja süsivesikute osakaal liiga väike? Ja küsimus ka kookosõli kohta – sellest on viimasel ajal palju positiivset räägitud, et tegemist on küll küllastunud rasvhappega, kuid see on siiski väga kasulik ja pidavat muuhulgas aitama ka kaalu langetada – kuidas sellega tegelikult on?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kehakaal langeb siiski ainult siis, kui saadav energia on väiksem kui kulutatav. Seetõttu oleks esimene soovitus saadavat energiat veelgi vähendada. Üks asi on see, mida näitab kalkulaator, kuid see ei võta arvesse inimeste ainevahetuse individuaalset eripära. Seetõttu võiksite proovida esialgu vähendada päevast energiasaamist umbes 1900 kcal peale ning kui siis ka kaal vaikselt alanema ei hakka, siis 1800 kcal või äärmisel juhul isegi 1700 kcal peale, kuid kogu aeg jälgides, et oleksite toidust saanud kätte piisavalt kõiki vajalikke toitaineid. Teie toitumise kirjelduse järgi sööte täiesti normaalselt, seetõttu selles viga ei saa olla.
Igasuguste moetoitude osas soovitan olla ettevaatlik. Kuna kookosõlide küllastunud rasvhapete sisaldus on suur ning lisaks saame neid väga palju ka piima- ja lihatoodetest, siis võib lõppkokkuvõtteks nende saamine hakata ületama soovituslikku kogust.
Kui vaatamata energia alandamisele kaal ikkagi ei lange (kaalulangus võiks ollagi hästi aeglane, nii 500-1000 grammi kuus), siis soovitan pöörduda perearsti poole, kontrollimaks kilpnääret või selgitamaks välja teisi põhjuseid, miks kaal ei taha langeda.