Kehakaal

Anonüümne

3. aprill 2013

Kehakaal

Tere.
Olen 39-aastane naisterahvas, kasv 164 cm, kaal hetkel 62 kg. Alustasin kehakaalu langetamist 2 kuud tagasi (stardikaaluks oli 65 kg), selleks hakkasin pidama toidupäevikut (reeglina on päevane kaloraaž ca 1300-1400, püüan toituda tervislikult, kuigi ühe küpsise ja 2 kommi päevas siiski söön, muus osas on toiduvalik õige, ma ei söö makarone ega riisi, tarbin täisteraleiba, putru, kanaliha, kala, juurvlju, rasvata kogupiima, õunu + paar banaani nädalas) ning tegelen kõndimisega 5 korda nädalas 60-100 minutit (olenevalt võimalusest) kiirusega 5.7-6.2 km/h Kettleri jooksurajal, mille kompuuter näitab, et keskmiselt kulutan ca 750-1000 kcal. Erinevad toidukalkulaatorid näitavad, et peaksin saama toiduga ca 2000-2100 kcal, samas on igal pool soovitused, et kaalu langetamiseks peab kulutatav energia ületama koguselt tarbitava energia. Alguses kaal langes ja pooleteise kuuga olin kaotanud 5 kg, kuid siis jäi kaal seisma ning nüüd on hakanud isegi tõusma (+1 kg juba). Olen paanikas ja otsin abi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Põhimõttelist on tegemist normaalkaaluga ning üks põhjus, miks kaal ei lange võibki olla selles, et organism peab sellist kaalu enda optimaalseks kaaluks. Kaal võib suureneda tõepoolest ka tänu lihasmassi tõusule. Teisalt tundub, et ka päevane energia tarbimine on hoopis liiga madal. Kui süüa alla 1600-1700 kcal päevas, siis ei ole võimalik ka väga hoolika planeerimise juures toidust kätte saada kõiki vajalikke toitaineid, millel on aga oluline roll ainevahetuse normaalseks toimimiseks. Samuti võib organism saada signaali nn näljahädast ning asuda hoopis säästurežiimile. Seetõttu tuleks pigem süüa umbes 1700 kcal päevas ning võtta alla rahulikumas tempos. Selliselt toimides ei teki ühel hetkel väga suurt näljatunnet, mis omakorda võiks viiga käega löömise ning söömissööstudeni.
Kaalunumber iseenesest ei ole kõige olulisem. Kui keha on treenitud ning inimene toitub normaalselt, siis on see kõige tähtsam.