Kehakaal

Anonüümne

18. märts 2013

Kehakaal

Tere

Olen 31a naine, pikkus 161 cm, kaal 55 kg. Pool aastat tagasi mõõdeti mul keha baasainevahetust, mis näitas, et minimaalne kalorite vajadus mulle on 1250 kcal päevas – sellest vähem ei tohi ma tarbida, muidu läheb organism näljarežiimile. Olen istuva tööga kontoritöötaja. Suurt trenni ei tee, kuid üritan iga päev võimelda 20 min, mis kulutab u. 60 kcal.

Soovin oma toitumise viia vastavalt toitumine.ee kajastatud portsjonite süsteemile. Kas arvestades oma vanust, kaalu ja eluviisi peaksin aluseks võtma skeemi, kus päevane kalorite vajadus on 1400 kcal või 1700 kcal? Eesmärk ei ole kaalu langetada, vaid hoida samal tasemel ning süüa tervislikult.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selle portsjonite süsteemiga tuleb kindlasti teada kaht asja. Esiteks on see nädala keskmine soovitus, arvestatuna ühele päevale. Teiseks, kui teete arvutuse ja korrutate igas toidugrupis maksimaalse portsjonite arvu ühe portsjoni energiasisaldusega, saate umbes 300-400 kcal väiksema tulemuse, kui üleval antud 1400 kcal või 1700 kcal. See vahe tuleneb sellest, et inimesed ei suuda oma toitu jagada alati portsjonitesse, kuna me sööme toite segatoidudena (õli, muna, piim jm võivad olla teiste toitude sees nii, et me ei pane seda õieti tähelegi). Kui tahate lähtuda nendest portsjonitest, siis kindlasti mitte 1400 kcal, vaid 1700 kcal, võib-olla isegi pisut enam. Arvata võib, et kaalu säilitamiseks oleks Teil optimaalne süüa umbes 1800-1900 kcal iga päev, aga selle välja selgitamiseks oleks kõige õigem hoopis umbes 10 päeva jooksul oma toitumist (ja kehakaalu muutust) analüüsida toitumisprogrammiga. Sellist jälgimist võiksite korrata 1-2 korda aastas, kuna inimese energiavajadus muutub vanusega, füüsilise aktiivsuse muutudes jne.