Kehakaal

Anonüümne

1. märts 2013

Kehakaal

Olen 26 a noor naine ja viimasel kaalumisel näitas kaal 132 kg. Pikkust on mul 162 cm. Olen püüdnud oma toitumist jälgida ja alati on kõik viltu läinud. Olen kahjuks ka magusasõber. Varasemate kaalulangetamistega olen alla saanud 33 kg kuid see tuli enamuses kõik 5 kuuga tagasi. Oli väga stressirohkeperiood ja polnud ka tööd. Kipun aga rasketes olukordades toiduga liialdama. Nüüd aga tunnen endas uut jõudu uuesti alustada ja olen seda ka juba teinud. Minu küsimus on seline,et kas vahukoort ja taluvõid võin tarvitada ja kui palju ntx nädalas? Kas võin vahepalade ajal süüa sarapuupähkleid ja kas need oleks hea alternatiiv pidevale magusa söömisele?( vähemalt tundsin, et kui täna sõin korraga vahepalana ühe apelsini kõrvale 2 sl sarapuupähkleid siis polnud enam suuremat soovi magusa järele).

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele, kas ja kui palju endale päevas võiks lubada vahukoort või pähkleid, saab vastuse alles pärast seda, kui analüüsite oma toitumist. Esialgu võiksite proovida oma päevase energiatarbimise hoida umbes 1800 kcal juures. Olenevalt füüsilise aktiivsuse suurenemisest ja kaalualanemise tempost, tuleks seda hiljem korrigeerida, kuid mitte alla 1600 kcal päevas. Normaalne kaalulangetamise tempo on kuni 1kg nädalas.
Sarapuupähklid on kindlasti parem valik kui vahukoor. 2 supilusikatäit sarapuupähkleid annab ca 130 kcal, so peaaegu sama palju kui 400 grammi porgandeid. Kui oma toitumist analüüsite, tehke seda kindlasti mitte vähem kui nädala keskmisena, sest igal päeval ei olegi võimalik ideaalselt süüa. Jälgige, et alati oleks toidust kätte saadud piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid ning et suures kõhnumistuhinas ei jääks lõpuks ka rasvade osakaal liiga väikeseks. Jooge vett.
Mõned nipid, kuidas energiatarbimist vähendada saab
* võileivamäärdena kasutada lahjat toorjuustu või loobuda sellest sootuks (nt 20 grammi võid annab 360kcal)
* hapukoore koguseid vähendada kõvast, võimalusel asendada see hoopis maitsestamata jogurtiga (20 grammi hapukoort annab 45kcal, jogurt 10 kcal)
* kohvikoore asemel kasutada piima (50 grammi kohvikoort annab 60 kcal, piim 2kcal)
* asendage tavaline juust lahja juustuga (20 grammi tavalist juustu annab 65 kcal, lahja 50 kcal)
* mahla asemel juua vett (250 ml mahla annab umbes 110 kcal)
* loobuda valmistoitudest ja poolfabrikaatidest, valmistada toitu ise värskest toorainest (2 väikest viinerit annavad ca 100 kcal)
* loobuda majoneesist või vahetada see välja lahja vastu (20 grammi 80%list majoneesi annab 145 kcal, 3%list 15 kcal)
* võimalusel loobuge suhkrust kohvis-tees (2 tl suhkrut annab 40 kcal)
* kõhutühjuse peletamiseks süüa köögivilju (500 grammi köögivilju annab vaid 120-160 kcal)