Kehakaal

Anonüümne

19. oktoober 2012

Kehakaal

Tere! Olen 25-aastane, kehakaal 58 kg, pikkus 169 cm. Aasta jooksul on kaalu lisandunud üle viie kilo. Et kaalutõusu peatada (võib-olla ka veidi alla võtta), hakkasin neli kuud tagasi kaloritarbimist vähendama – > 2200 kcal-ilt, 2000ndele, siis 1800le, 1600le… Kaalutõus aeglustus, aga ei peatunud (kolme kuu jooksul tuli juurde u 300 g). Viimase kuu jooksul olen tarbinud päevas 900-1200 kcal ning kaal kõigub 0,5 kg üles-alla. Kuidas seletada minu varasemalt üsna kiire ainevahetuse aeglustumist (kilpnäärme funktsioon kontrollitud)? Kas on ohutu hoida kaloraaži nii madalal?
Tänan ette!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Nii madal energiatarbimine ei ole kindlasti mõistlik ning pika aja jooksul võib hoopis tervisele ohtlikuks kujuneda. Kehakaalu muudatused võivad olla tingitud hormonaalse tasakaalu häiretest. Näiteks ei ole küll 100%liset tõestatud rasedusvastaste vahendite ja kaalutõusu vaheline seos, kuid ilmselt mingil määral need siiski kehakaalu mõjutavad ja see võib olla individuaalne. Soovitan siiski veel pöörduda perearsti poole ja paluda täiendavaid analüüse. Praegune kehakaal on täiesti normaalne, aga see, et selle säilitamiseks saate süüa vaid 1000 kcal päevas, ei ole normaalne.
Proovige siiski samal ajal ka oma toitumist muuta. Hakake pidama toidupäevikut ning jälgige paari nädala jooksul, et Teie päevane energia saamine oleks siiski 1600-1700 kcal. Samal ajal vaadake, et selle perioodi keskmiselt oleks tasakaalus valkude, rasvade ja süsivesikute saamine (% energiast ehk %E). Need on suhtarvud ning seetõttu ei saa neid vaadata ühe toidu või toidukorra kaupa, vaid päeva, nädala või isegi veelgi pikema perioodi jooksul. Selline energia saamine on vajalik, kuna väiksema juures ei ole võimalik saada toidust piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid – need kõik on aga ainevahetuse toimimiseks äärmiselt vajalikud. Et kõhtu täis saada ja neid vajalikke aineid saada, peaks põhirõhk olema köögiviljadel, juurde täisteratooteid, puuvilju, lahjemaid piimatooteid, vähemalt 2-3 korda nädalas kala, lahjemat liha, veidi lisatavaid toidurasvu, pähkleid-seemneid. Kõigest sellest saab lugeda toidupüramiidi juurest. Ära ei tohi unustada ka vee joomist, umbes liiter päevas.
Samuti tuleks kindlasti tähelepanu pöörata liikumisele, kuna füüsiline aktiivsus mõjub ainevahetusele samuti soodsamalt. Igasse päeva peaks mahtuma tund tempokat jalutamist.