Kehakaal

Anonüümne

30. mai 2010

Kehakaal

Tere!
Olen 21 aastane 170 cm pikk ja kaalun hetkel 65 kg. Veidi aega tagasi jätsin seljataha anoreksia ja hakkasin omal käel uuesti sööma. Raske oli, aga sain hakkama. Too hetk kaalusin 59-60 kg. Söömise tulemusel võtsin uuesti juurde 7 kg ja kaalusin 67 kg, millest 2-st kilost olen nüüdseks “lahti saanud”. Vahepeal sain kaalu 63-le ja siis tekkis meeletu söögiisu ja tuli 2 kg nagu naksti tagasi.
Minul ongi mure toitumisega. Söön enda meelest tervislikult ja arvestades oma aktiivsust ja paari kalkolaatorit, mille internetist leidnud olen, siis ka enda meelest piisavalt(u. 1700-1800 kcal päevas). Trenni ja liikumisega mul probleeme ei ole. Olen 8 kuud teinud aktiivselt sporti. Vähemalt 5 korda nädalas 1-1,5 tunnised trennid ning lisaks igapäevased rattasõidud, jalutamised jne.
Toitumisest siis veidi täpsemalt.
Hommikusöögiks söön tavaliselt kas kausikese putru linaseemnetega või 2 viilu röstsepikut viilu vorsitga. Ülejäänud söögikorrad on tavaliselt taldrikureegli järgi. Pool taldrikust on salat, veerand on kartul, riis vms ja veerand on kala, kana vms. Vahepaladena söön tavaliselt paar puuvilja või väikese topsi jogurtit. Tavalist saia ma ei söö ning leiba süües eelistan seemneleiba. Põhimõtteliselt üritan kõik toitained kätte saada. Arvestades oma kunagist söömihäiret jälgin alati, et kaloreid väheks ei jää. Kuigi arvestades neid söögiisu suurenemisi koos paari kilo langusega, siis pelgan siiski et tarbin liiga vähe. Eesmärgiks ei ole ennast luukereks saada, vaid tervislikult 60 kg saavutada. Hetkel on vööümbermõõt 66 ja 67 cm vahel ning reieümb. on 56-57 vahel. Seega liiga kõhna ma kaalulangetuseks ei ole. Ja samas tegelikult ei ole see kaalunumber nii tähtis, vaid tegelikult tahakski rohkem nendest üleliigsetest 3-st cm lahti saada. Ja seepärast tahaksingi spetsialisti arvamust teada, kas ma söön liiga vähe ning tänu sellele tekib selline jo-jo efekt? Või võib asi olla väheses valgu ja rasva tarbimises? Enda meelest tarbin neid piisavalt, aga võib olla keha ei ole selle arvamusega nõus.Ja üleüldiselt arvestades mu trennilembust, millistele toitainetele peaksin rohkem rõhku panema?
Kõike ilusat,
Angeelika

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Antud parameetrite järgi olete praegu täiesti normaalkaalus. Paar kilo võite küll veel alla võtta, aga mitte rohkem. Küll aga tundub, et hindate liiga väikseks oma päevast energiavajadust. Kasutage kalkulaatori abi selle väljaarvutamiseks. Tundub, et päevane vajadus peaks olema pigem vähemalt 2200 kcal. Seega võib organism 1700-1800 kcal juures arvata, et olete näljarežiimil ning vaja on hakata “rasva” koguma. Seega soovitaksin esiteks mitte hoida oma päevast energia saamist alla 2000kcal ning teiseks pöörduda mõne spordiklubi treeneri poole, kes oskaks anda hea nõu, milliste harjutustega vabaneda “rasvast” teie jaoks problemaatilistest kohtadest. Järgige toitumisel toidupüramiidi reeglit ning vaadake, et saaksite toidust kätte kõik vajalikud ained. Menüü analüüsimisel näete ise, kas saate piisavalt rasvu, vajalikke vitamiine-mineraalaineid, kiudaineid jne.