Kehakaal

Anonüümne

24. jaanuar 2012

Kehakaal

Tere

Olen 20a neiu, pikkust kusagil 168, kaal 70-71. Sooviks alustada kaalualandamist. Plaan ei ole kohe ja kiiresti, vaid pigem pikaajaliselt, aga hästi..ning nii, et pärast tagasi juurde ei võta. Praegune mõte oli 12 nädalaga kaotada ka 12 kg. Mida peaksin jälgima ning mida uurima? Saan aru, et süsivesikutega peaks piiri pidama (magusad, sai). Treeninguga on ka plaan alustada, aga mitte esimesel-kahel-kolmel nädalal, sest siis ma tean, et kaal kukub liiga kiiresti. Kuidas peaksin toimetama?

Ettetänades
Liisa

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

12kg kaalu alandamist on reaalne, kuid tähtaeg võiks olla pikem, pigem arvestada 500 g kaotusega nädalas. Sellise tempo juures on tulemused püsivamad. Alustada tuleks sellest, et umbes 10 päeva jooksul analüüsida oma praegust menüüd – kõik toidud sisestada programmi kaalutult ja mitte muuta selle aja jooksul veel oma toitumisharjumusi. Edasi tuleks hakata oma toitumist muutma vastavalt analüüsi tulemustele ja ka kaalu langetamise ajal on soovitatav oma menüüd analüüsida. Kõige mõttekam oleks esialgu alandada oma päevane energiatarbimine umbes 1800 kcal peale, kui kaal ei hakka langema, võib seda vähednada 1700 kcal-ni. Jälgida tuleb, et menüüs oleksid valgud-rasvad-süsivesikud omavahel tasakaalus ning saadud piisavalt kiudained, vitamiine ja mineraalaineid. See kõik on vajalik ainevahetuse toimimise seisukohast. Füüsilise aktiivsuse tõstmisega võib alustada kohe, kuid alguses võiks see olla pigem tempokas kõndimine umbes tund päevas.
Toitumisel on abiks toidupüramiid ja valgusfooritabel, mis näitavad, kui palju peaks sööma toite igast toidugrupist ning mida iga grupi sees eelistada. Põhirõhk peaks olema köögiviljadel, aga piisavalt tuleks süüa ka teraviljatooteid, piimatooteid, midagi grupist liha-kana-kala-muna, paar puuvilja ja lisatavaid toidurasvu, et saada kätte vajalikud toitained. Toite püramiidi tipuosast (maiustused, soolased näksid), valmistoite ja poolfabrikaate tasuks vältida. Süüa tuleks ka võimalikult regulaarselt – 3 põhitoidukorda ja 1-3 oodet.