Kehakaal

Anonüümne

29. mai 2014

Kehakaal

Tere! Olen 19aastane tüdruk, 176cm pikk ja kaalun 88kg. Olen mitmeid kordi pidanud dieeti ning jälginud oma toitumist. Eelmine aasta umbes samalajal olin alla võtnud 11kg ja kaalusin 68kg. Peale dieedi lõpetamist hakkas tasapisi kaal juurde kogunema ja nüüdseks on juba 20kg juures.
Söön omastarust normaalselt ja mitte väga palju. Tavaliselt hommikuks võileibu, lõunaks või õhtuks kartulit/riisi/makarone kastmega või siis suppi. vahepeal midagi ka näksimist juurde, smuutisid, puuvilju, juurvilju, pähkleid jne. Korra nädalas söön ka kiirtoitu, tavaliselt nädalavahetusel või kui on väga kiire. Ja kaal muudkui koguneb juurde. Vahel panin kirja mida ma söön ja kui kcal oli üle 1200 tuli kaal juurde.
Minu pole keegi väga peenike kunagi olnud. Isa kaalub umbes 160-170kg , isa vend 120kg, isa õde ja minu isapoolne vanaisa umbes samapalju 120-130kg. Emapoolse vanaema kaal jääb ka umbes sinnakanti.
Küsimus siis: Kas rasvumine võib olla geneetiline ja kuidas seda kindlaks teha?
Mida peaksin sööma, et kaalus alla võtta? Kooli ja töö kõrvalt on raske leida aega treeningu jaoks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, teatud geneetilised faktorid võivad rasvumist põhjustada. Soovitan selle väljaselgitamiseks (nt kilpnäärme analüüsid) pöörduda perearsti poole. Ilmselt on ainuke võimalus normaalkaalus püsimiseks saadagi toiduga väga vähe energiat ja seda tuleks pidevalt kontrollida. Samas, kui oma toitumist analüüsite, siis näete, et 1200 kcal juures jääb päris palju toitaineid puudu. See tähendab, et neid tuleks sellisel juhul kindlasti juurde võtta toidulisanditena. Söömisel peaks põhirõhk olema köögiviljadel, mida saaks koguseliselt süüa rohkem kui teisi toite, nad tekitavad täiskõhutunde (eriti, kui nendega koos süüa pist rasvu ja valke, nt lisada natuke õli, muna) ja annavad päris palju vajalikke toitaineid. Toite peaks sööma kõikidest toidugruppidest, va maiustused, magusad joogid, saiakesed, näksid, valmistoidud, pooltooted. Alkoholiga olla eriti tagasihoidlik. Ja kindlasti tasuks oma füüsilist aktiivsust veidi suurendada, piisab igapäevasest tempokast jalutuskäigust.