Kehakaal

Anonüümne

17. veebruar 2013

Kehakaal

Tere. Olen 19-aastane tüdruk. Kaalun 50 kg ja olen 155 cm pikk. Sooviksin kaalust natukene alla võtta, täpsemalt rasva vähendada ja lihasmassiga asendada. Treenin vähemalt 3 korda nädalas. Mis oleks kõige mõistliku päevane kaloraaž ja mida süüa, et lihased nähtavale tuleks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna olete normaalkaalus, siis allavõtmist niisama ei soovita. Kõigepealt võiksite minna mõnda spordiklubisse ja selgitada välja, kas Teie organismis on ikka liiga palju rasva või mitte. Edasi peaksite peamiselt vormima lihaseid füüsilise aktiivsuse tõstmise teel. Söömise piiramist väga soovitada ei tahaks, sest kui kehamass (sh ka organismi rasvasisaldus) läheb liiga madalaks, võivad ära jääda menstruatsioonid, mis võib mõjutada edasist laste saamist. Suurema füüsilise koormuse korral soovitatakse suurendada ka pisut valkude söömist, et aidata kaasa lihasmassi tekkimisele. Suurenenud lihasmass võib aga hoopiski kehamassi tõsta, kuna lihased kaaluvad rohkem kui rasv. Seega, oluline ei ole mitte niivõrd kehamass, vaid see, et ei oleks sellist “lödisevat” rasva kehal. Kusjuures, siinkohal tasub küsida arvamust teistelt, mitte vaadata ennast peeglist, sest tihtipeale kipuvad (eriti just väiksema kehakaaluga) inimesed endid pidama paksemaks, kui nad seda tegelikult on. 
Päevane energiavajadus sõltub suuresti treeningkoormusest ja individuaalsetest omadustest. Kõige täpsem viis selle välja selgitamiseks on see, et vähemalt kahe nädala jooksul peate toidupäevikut (kirjutades võimalikult täpselt ja ka kaaludes üles selle, mida sööte) ning samal ajal teete märkmeid kehakaalu muutuste kohta. Edasi vaatate kahe nädala keskmist energia saamist ja võrdlete seda kehakaalu muudatustega ning vastavalt eesmärkidele panete enda jaoks paika keskmise energiavajaduse. Ka kaalu alandamise eesmärgil ei soovitata hoida päevast energiatarbimist alla 1600 kcal, sest organism vajab toimimiseks paljusid erinevaid toitaineid, mida ka väga hoolika menüü planeerimise juures ei ole alla selle päevase energiasaamise enam võimalik ainult toidust kätte saada.