Kehakaal

Anonüümne

15. november 2011

Kehakaal

Tere!
Olen 19-aastane tüdruk ja kaalun 75-75,5 kg ning olen 175 cm pikk. Sooviksin kaalu langetada 60 kilo peale, aga hetkel on eesmärk saada kuue nädalaga 6kilo alla.Probleemsed kohad on kõht ja sangad. Kuidas ma selle saavutaksin?

Alates sellest nädalast hakkasin oma toitumist rohkem jälgima ja korralikumalt toituma.

Söön hommikuti: 35g putru ( veega valmistatud) 130kcal, leib juustu ja suitsuvorstiga ( 20g on 54kcal + juust/suitsuvorst), 1 keedumuna, klaas piima (rasva ja laktoosi vaba 26kcal) + 2 mandariini vahel
Oodeks söön: 1 jogurti, puuvilja või siis joon klaasi mahla
Lõunaks söön: tatart/riisi/kartulit/makaroone, kõrvale söön 200g keedetud porgandeid või värsket kurki/tomatit ja vahel võtan kõrvale kana/kala/lihapalli ja klaas piima või vett.
Oodeks söön: sama, mis ennegi.
Õhtusöögist olen loobunud peale kella 17:00-18:00 kui on nälg, siis söön mõne puuvilja või värsket porgantit.
Päevas joon 1,5l vett + 2 tassi rohelist teed.

Käin 1-2 korda nädalas ujumas, 1-2 korda kõndimas, 1 kord nädalas jooksmas ja igal õhtul teen 150 erinevat kõhulihast ja kui ilma on, siis käin jalgrattaga sõitmas tund aega (tempokalt).

Kas korra nädalas võib teha veepäeva, et organism puhkaks ja vabaneks jääkainetest? Ja kas nädalas on mõistlik võtta alla 1-2 kilo?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Vaadates pakutud näidismenüüd on näha, et olete ennast pannud väga tugevale dieedile. See ei ole hea ei kaalualandamise ega ka tervise seisukohalt. Isegi kui  peate see 6 nädalat vastu ja saavutate eesmärgi, siis tulevad üleliigsed kilod väga kiiresti tagasi, võib-olla isegi rohkem, kui neid on praegu. Analüüsige oma toitumist. Kaalu alandamise perioodil peaksite sööma umbes 1700-1800 kcal iga päev. Pudru kogus võiks olla vähemalt 200g, leiba (soovitavalt teraleiba) päevas kokku 3-4 viilu. Mis põhjusel on piim rasva- ja laktoosivaba? Kui ei ole tervisest tulenevaid piiranguid, sisi võiksite juua tavalist piima. Köögivilju võiks päeva jooksul süüa umbes 500g, puuvilju 2-3 tk. Kindlasti peaks olema iga päev menüüs midagi toidugrupist muna-kala-kana-liha, sellest kala vähemalt kahel päeval nädalas. Samuti ei ole õige loobuda täielikult lisatavatest rasvadest (so nt või, õli, pähklid, seemned). Kui oma menüüd jälgite, siis vaadake ka seda, et valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline tasakaal (%E) oleks paigas ning et toiduga oleks saadud küllaldaselt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Neist kolmel viimasel on väga suur roll ainevahetuse korrashoidmisel ning mõne toitaine pikaajalisem defitsiit võib organismile väga kurnavalt mõjuda. 
Oluline on süüa regulaarselt – pigem tihedamini ja väiksemaid koguseid korraga. Õhtuti võib süüa küll, kuid mitte hiljem, kui kolm tundi enne magamaminekut ning viimane toidukord ei tohiks olla väga tugev. Tärkliserikkad toidud (kartul, makaronid) võiksid olla menüüs pigem päeva esimesel poolel või lõunasöögiks. Põhimõtteliselt võib teha vahel harva veepäevi küll, kuid see eeldaks tegelikult seda, et enne seda on väga teadlikult toitutud.
Kaalu alandamise mõistlik tempo on 500 g nädalas, maksimaalselt 1 kg nädalas.
Füüsilist aktiivsust paistab olevat piisavalt. “Sangadest” vabanemiseks soovitan pöörduda spordiklubide treenerite poole, kes teavad soovitada selleks õigeid harjutusi.