Kehakaal

Anonüümne

26. jaanuar 2012

Kehakaal

Tere.
Olen 18 aastane neiu, minu kaal on u 71kg, pikkus 175cm ning vööümbermõõt 79cm. Olen võtnud endale eesmärgiks juuniks saada lahti kõhu ümber olevast rasvavööst, sest lõpetamine on tulekul ning praegu on seis selline et kleidid mulle selga lihtsalt ei mahu. Eesmärgi saavutamiseks olen üritanud toituda tervislikult ja seadnud endale reeglid, nagu näiteks päevas tohin süüa kuni 4 portsjonit magusat(4 kupsist/6šokolaadi tk vms), tarbima pean 2l vedelikku ja 5 portsojit köögivilju. Sellist plaani olen pidanud juba septembrist, kuid kaal püsib muutumatuna. Probleemiks on mõnikord esinevad õgimishood ning järeleandmine kiusatustele võtta mitu portsu kaloririkast hakkliha kastet või koogitükki.
Just eile tabas mind järjekordne hoog. Kahe tunni jooksul sõin kausi suppi, 2 portsjonit spagette punase kastmega, 2 apelsini, tüki kooki, 2 tk šokolaadi, pihutäie viinamarju, võileiva ja 4tk küpsist. Veel hommikgi on kõht valus.
See viimane seik ehmatas mind ära, kuna õgimise ajal ma teadsin et peaks peatama, aga ma ei suutnud.
Minu küsimus olekski: kuidas suurendada tahtejõudu rohkem söömisele vastu panna? Kuna elan koos vanematega siis ei saa ma kiusatuste käehaardes olemist kontrollida. magusat on meil peaaegu alati kodus olemas(vanemad suudavad mõistlikult süüa).

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tahtejõud peab Teil endal olema, kuid abiks võib olla see, kui seate endale eesmärgi, kui palju energiat päevas tarbite ja üritate seda hoida igapäevaselt ±50kcal, nt 1700-1800 kcal peal. Kõigepealt tuleks süüa ja seejärel programmi sisestada kõik need toidud, mida kindlasti peaks igapäevaselt sööma, et saada vajalikke toitaineid – puder vm teraviljatoit ja 3-4 viilu leiba (soovituslikult täisterast), minimaalselt 500 g köögivilju, 1-2 puuvilja, 1-2 klaasi vedelaid piimatooteid või veidi muid lahjemaid piimatooteid (kohupiim, kodujuust, lahja juust), midagi grupist liha-kana-kala-muna, veidi lisatavaid toidurasvu (nt õli salatis, seemned). Kui nendest saadav energiakogus juba ongi 1800 kcal, siis rohkem midagi süüa ei tohiks. Kui aga jääb pisut “vaba ruumi”, siis võib mõni päev lubada paar väikest maiustust – 4 portsjonit päeva kohta on kaalu alandamise ajal liiga palju. Kui tekib magusaisu või kõht jääb tühjaks, tuleks esmajoones suurendada köögiviljade kogust, kuid võib võtta ka mõne kuivatatud puuvilja, näkileiba, viilu teraleiba. 
Hästi oluline on jälgida seda, et söömine toimuks regulaarselt – 3 põhitoidukorda, 1-3 oodet päevas – selliselt toimides ei tunne organism nälga ning jäävad ära suured õgimishood. 
Soovituslik on suurendada ka kehalist aktiivsust, sest see aitab kaasa ainevahetuse kiirenemisele. Selleks sobib suurepäraselt iga päev tunniajane tempokas jalutuskäik. Kõhu ümber olevast rasvavööst lahti saamiseks tuleks teha kõhu-, selja- ja küljelihaste harjutusi, milliseid täpsemalt, oskavad kõige paremini soovitada spordiklubide treenerid.