Kehakaal

Anonüümne

18. juuni 2011

Kehakaal

Tere,

Olen 18-aastane neiu, kes kaalus 2011. aasta alguses 80 kg oma 170 pikkuse juures (olles siis 17 aastane). Otsustasin, et peab midagi ette võtma – hakkasin rohkem liikuma ja vähem sööma. 4.06.2011 olin saavutanud kaalu 60.5 ja nüüd proovin seda ka hoida (olen 18 aastane nüüd). Kuid ma ei tea, kui palju kaloried ma peaks tarbima. Ma jooksen 5 korda nädalas 25 minutit (4,2 km) + venitused 20 minutit. Iga päev kõnnin 6-8 kilomeetrit, vahel ka rohkem. Lisaks keerutan hularõngast iga päev 30 minutit ja teen 20 minutit jõuharjutusi (25 kõhulihast + 25 seljalihast + jõuharjutused jalgadele + venitused). Kodus üritan võimalikult palju jalul olla ja toimetada, vähe istuda. Kas Te oskate mulle öelda, kui palju kaloreid tuleks tarbida kaalu hoidmiseks?
Lisaks sellele valmistab mulle muret tõsiasi, et mul oli menstruatsioon viimati märtsi alguses. Tahan, et menstruatsioon algaks taas. Mida ma selleks tegema pean?

Ette tänades,

Anna.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selliselt on väga keeruline anda ühest soovitust. Kui arvestada Teie suurt füüsilist koormust, siis võib energiavajadus olla kaalu säilitamiseks isegi umbes 2600 kcal kanti päevas. See on aga väga individuaalne. Kõige parem on selle väljaselgitamiseks igapäevaselt oma menüüd analüüsida ning jälgida samal ajal muutusi kehakaalus. Võiks üles kirjutada ka oma igapäevase treeningkoormuse. Neid tulemusi omavahel kõrvutades saabki leida enda jaoks optimaalse energia tarbimise, et kaal püsiks. Kaalu kõikumised 1-2 kg on loomulikut, kuid suuremaid kõikumisi tasuks vältida. Kindlasti tuleks jälgida, et toiduga oleksid saadud kõik vajalikud toitained (nt piisavalt rauda).
Menstruatsioonide kadu võib olla tingitud (kuid ei pruugi) väga kiirest kaalulangusest. Et välja selgitada, ega tegemist pole mõne haigusega, tuleks pöörduda oma murega pere- või naistearsti poole. Igaks juhuks küsin, et ega Te pole hakanud kasutama rasestumisvastaseid pille või lasknud paigaldada hormoonspiraali. Ka need võivad endaga kaasa tuua menstruatsioonide kao.