Kehakaal

Anonüümne

23. aprill 2015

Kehakaal

Tere!

Olen 17aastane poiss, kel kaalu 80kg ja pikkust 176 cm. Teen nädalas trenni ligi 10 tundi keskmiselt. Mul on juba mõnda aega selline probleem, et kahtlaselt tihti esineb (võin mõistega eksida) lärmakat sooleperistaltikat (seedimine teeb sellist häält, mida ka teised kuulevad – nt. koolis on see väga ebamugav). Viimased nädal aega olen toitunud täpselt nii nagu TAI toitumisprogrammi toidupäevikuga soovitab. Ise pakkusin, et lärmakat seedimist põhjustab liigne süsivesikute tarbimine (trennijärgselt sõin varem nt. liiga palju banaane). Siiski ei ole olukord muutunud. Enda teada ei ole ma ka millegi vastu allergiline, kuid kas oskate öelda potentsiaalseid toiduaineid, mida peaks vältima, et seedimine vaiksemaks jääks?

Samas, kas seda võib põhjustada ka see, et ehk on mul päevas liiga palju söögikordi? Tavaliselt söön vähemal määral päevas 5-7 korda.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Enim tekitavad gaase inimestel tavaliselt sellised toiduained nagu kapsas, õun, sibul, pärm, leib. Kindlasti ei ole “süü” ühelgi toitainel (sh süsivesikutel) ega viga ka toidukordade arvus (kuigi hammaste seisukohast tuleks piirduda 5 toidukorraga päevas). Soovitan pöörduda oma murega perearsti poole, kes saab teha teste, selgitamaks välja, kas võib olla toiduaineid, mis Sinu seedimist selliselt mõjutavad. Sa võid alustuseks ise proovida vähendada tavalise piima joomist ja asendada see keefiri või maitsestamata jogurtiga või süüa selle asemel rohkem juustu (et vajalik kaltsiumikogus kätte saada), sest gaasid võivad olla tingitud sellest, et organismil on laktoosi seedimisega probleeme. Kindla vastuse sellele annab siiski arst.