Kehakaal

Anonüümne

21. juuni 2013

Kehakaal

Tere, Olen 17 aastane poiss ja tegelen iga päev spordiga (jalgpalliga). Minu mureks on suur (rasvane) kõht. Teen küll iga päev trenni ja proovin vähem süüa aga mingit muutust ei ole toimunud. Vahepeal käin ka jõusaalis.
Mida peaks tegema , et oleks tulemusi näha ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt tuleks siiski välja selgitada, kas see kõht on ainult kujutlusvõime vili või on see tegelikult ka nii. Selleks tasuks lasta mõõta enda keha rasvaprotsenti (nt mõne spordiklubi juures), arvutada välja kehamassiindeks ning mõõta ära kõhuümbermõõt. Kui on tegemist üldise ülekaaluga või liiga suure keha rasvaprotsendiga, siis tuleks püüda seda pisut vähendada. Väga drastilist kaalualandust teisme-eas ei soovitata, kuna organism alles areneb ning vajab seetõttu eriti hoolikalt erinevaid toitaineid. 
Väga keeruline on praegu anda soovituslikku päevast energiavajadust, kuna see sõltub pikkusest, kaalust, füüsilisest aktiivsusest, ainevahetuse eripärast jne. Kui tõepoolest peaks osutuma vajalikuks paari kilo allavõtmine, siis tuleks teha seda aeglases tempos pikema aja jooksul. Selleks tuleks kõigepealt umbes kümne päeva jooksul panna võimalikult täpselt (võimalusel kaaludes) toitumisprogrammi kirja kõik söödu ja joodu. Edasi tuleks võrrelda saadud päevade keskmist tulemust soovitustega vastavale vanusegrupile. Samuti tasuks kaaluda ennast enne ja pärast toidupäeviku pidamist ning vastavalt kaalumuutustele ka oma toitumist korrigeerida. Lähtuda tuleks mitte ainult energiast, vaid sellest, et valkude-rasvade-süsivesikute saamine oleks tasakaalus ning toidust kätte saadud soovitustele vastavalt kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid. Toiduvaliku koostamisel on abiks toidupüramiid ja valgusfooritabel. Füüsiline aktiivsus on väga hea, kõhupiirkonna jaoks võib-olla tasuks teha ka rohkem kõhu- ja küljelihaste harjutusi.