Kehakaal

Anonüümne

1. november 2011

Kehakaal

Tere!
Olen 17- aastane ja 176cm pikk ning olen alakaalus(48-49kg), kuigi ma tahaks kaalus juurde võtta! Varem kaalusin 58kg, tahaksin sinna kanti uuesti kaaluda. Ei teagi miks kaal hakkas langema. Söön piisavaid portse, nii et tunnen kõht on täis. Varem suutsin süüa rohkem. Söön kolm korda päevas ja teen 2- 3 korda nädalas trenni 1,5 tundi. Endaarvates söön mitmekesiselt, ja kasutan tap.nutridatat. See näitab, et tarbin liiga palju rasva vahetevahel. Mida ma peaksin tegema, et kaalus juurde võtta? ja kas päevade ärajäämine võib olla seotud alakaaluga?

ette tänades!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuigi energiavajadus on üsna individuaalne ning sõltub füüsilisest aktiivsusest, siis tundub, et oma näitajate juures peaksid päevas saama vähemalt 2500 kcal. Kolm põhitoidukorda päevas on liiga vähe. Peaksid sööma tihemini ja siis võib ühel toidukorral süüa vähem, et järgmiseks toidukorraks oleks kõht tühjaks läinud. Võid proovida ka igapäevast jalutamist-jooksmist, et suurendada isu. Kui analüüsida toitumist programmiga, siis sealne tulemus “Rasvad, %E” on suhtarv, mis näitab, kui suur osa selleks hetkeks saadud energiast tuleb rasvade arvelt. Kui saadud energia vastab soovitustele ja rasvade osatähtsus on suur, siis tuleb edaspidi rasvade tarbimist vähendada ning süsivesikute osakaalu tõsta. Kui aga energiat saadakse alla soovitusliku ja siis on rasvade osatähtsus suur, siis tegelikkuses ei pruugi rasvu olla liiga palju (mõnikord isegi liiga vähe), vaid liiga vähe on süsivesikuid ja/või valke. Süsivesikuterikkad on teraviljatooted, kartul, puu- ja köögiviljad. Võiksidki proovida süüa rohkem teraviljatooteid ning pähkleid-seemneid.
Liiga väikene kehakaal võib tõepoolest põhjustada päevade ärajäämist. Proovi kõigepealt veidi kaalu juurde saada ja kui siis päevad uuesti ei alga, peaksid külastama naistearsti. Soovitan igaks juhuks minna praegu ka perearsti vastuvõtule, et ta vaataks üle Su üldise tervise olukorra (nt kontrolliks kilpnääret), et millest selline kaalukaotus ja isutus võivad tingitud olla. Kaalulangus võib olla tingitud ka näiteks tsöliaakiast, so on gluteenitalumatusest. Kui kõht on tihti lahti, valutab jne, siis on põhjust seda kahtlustada ning oma kahtlustest ka arstile rääkida, kes teeb vastavad analüüsid.