Kehakaal

Anonüümne

24. mai 2012

Kehakaal

Tere olen 17 aastane, 177 pikk ja kaal 85 kg mitte just aktiivse eluviisiga ja hiljuti esines südame rütmihäire, mis polnud eluohtlik ja(vererõhk on mul sünnist saati kõrge olnud) nüüd tahaksin umbes 5kg maha võtta, et südame koormust vähendada ja tervislikult toituda… häid nippe ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalualandamiseks ei ole olemas häid nippe. Tuleb koguda tahtejõudu ja teadmisi, oma toitumisharjmused üle vaadata ja otsast muutma hakata. Alustama peakski kõigepealt sellest, et umbes 10 päeva jooksul panema toitumise analüüsimise programmi kirja kõik, mida sööte (võimalusel koguseid kaaludes, sest silma järgi hindamine pole nii täpne). Seda peaks tegema võimalikult koheselt peale söömist, et toidud ei ununeks ning vaatlusperioodi jooksul ei tohiks oma toitumist muuta. 10 päeva keskmine tulemus annab sellisel juhul üsna hea ülevaate, mis Teie toitumises valesti on – kas energia saamine, põhitoitainete osatähtsused energiast, kiudainete, vitamiinide ja mineraalainete saamised vastavad soovitustele. Praeguse kehakaalu säilitamiseks peaksid sööma ligi 3000 kcal päevas, kuid kaalu alandamiseks tuleks seda vähendada umbes 2500 kcal peale päevas. Kindlasti peab aga toituma võimalikult mitmekesiselt, et kõik vajalikud toitained kätte saada.  Kui võimalik, tuleks veidi suurendada ka füüsilist aktiivsust. Alustuseks sobib igapäevane tunniajaline tempokas jalutuskäik.
Nälgima ei tohi hakata, pigem tuleb süüa sagedamini, aga väiksemaid koguseid korraga. Põhirõhk peab olema köögiviljade söömisel, kuid kindlasti tuleb süüa ka teisi toite toidupüramiidi põhikorruselt ning tegema peaks ka paremaid valikuid korruste siseselt