Kehakaal

Anonüümne

27. oktoober 2010

Kehakaal

Olen 168,5 cm pikk ja kaalun 59 kg tahaks natuke kaalu kaotada. Aga minu mure on see, et ma toitun ebatervislikult. Arvutasin välja oma baasainevahetuse, mis on 1400 kcal, aga tarbin 1000-1200 päevas. Käin nädalas 4-6 korda ka aeroobses trennis. Ei oska kuidagi saada vajalikku kalorihulka kätte, olen üritanud, et söön iga 3-4 tunni tagant, aga see põhjustab mulle ainult maovalu. Ei oska midagi ette võtta

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Olete kindel, et Te ei põe mõnda toitumishäiret, näiteks anoreksiat? Selline madal energiatarbimine, kõva treening ning sinna juurde soov kaalu langetada kõik viitavad sellele. Võiksite teha kõigepealt väikese eneseanalüüsi. Soov kaalu langetada viitab sellele, et tundute endale paks, mis on anorektikute üks tunnuseid. Te ei kirjutanud küll oma vanust, kuid eeldades, et olete täiskasvanud inimene, tuleb Teie mõõtudega kehamassiindeksiks 20,8, mis on täiesti normaalkaal, pigem isegi hakkate juba vaikselt kalduma alakaalulisuse poole. 53 kg oleks minimaalne, mis võiksite kaaluda, kuid inimesed näevad palju ilusamad välja, kui nad ei ole alakaalulised või selle piiri peal.
Põhiainevahetusele lisandub veel füüsilisest aktiivsusest sõltuv lisaenergiavajadus. Kuna tegelete üsna aktiivselt treeningutega, siis võib Teie päevane koguenergiavajadus olla isegi 2200-2400 kcal kanti.
Kui Te sööte 1000 kcal, siis Te mitte ainult ei näljuta oma organismi energia saamise osas, vaid Teil jääb vajaka enamikest toitainetest – ennekõike asendamatutest rasv- ja aminohapetest, vitamiinidest ja mineraalainetest. See omakorda avaldab mõju nii ainevahetusele kui Teie tervisele üldiselt. Mõned nähud ilmnevad kuude, teised alles aastate pärast. Soovitan kindlasti söödavaid koguseid suurendada, järgides toidupüramiidi õpetust. Pidage toidupäevikut ning vaadake, milliseid toitaineid jääb Teil vajaka ning mida peaksite sööma, et neid toiduga saada. Toidulisandit ei asenda toitu. toitumine peaks olema võimalikult regulaarne, Teie puhul pigem rohkem toidukordi ja väikesemad kogused korraga.
Maovalu võib Teile põhjustada vale toit, aga võib-olla ka see, et olete juba pikaajaliselt söönudki liiga vähe ning organismil on raskusi toidu seedimisega. Seetõttu soovitan maovalude osas kindlasti pöörduda perearsti poole, kes saaks selgitada välja nende põhjuse ning anda nõu ka toitumise korrigeerimise osas. Piitspeenikeseks olemine ei ole väärt rikutud tervist.