Kehakaal

Anonüümne

28. aprill 2013

Kehakaal

Tere,

Olen 163 pikk ja kaalun nii 47-48. Olen pikemat aega vahelduvalt suhteliselt vähe päeva jooksul söönud (keeruline aeg ja suur stress, mis söögiisuga üks-null tegid). Nüüd tahaks toitumise normaalsemaks saada, aga kardan, et sellega kaasneb ka suur kaalutõus. Nii umbes 2 kilo kannataks ära, aga rohkem küll mitte. Kuidas nii taas sööma hakata, et keha varuma ei hakkaks ja muid lollusi ei teeks? Ja mis võiks olla mu kaaluhoidmise kaloraaž.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei selgu Teie küsimusest Teie vanus. Kui Te olete vanem kui 17-aastane, olete alakaaluline ning peaksite kindlasti juurde võtma. Täiskasvanud naine, kes on 163 cm pikk, peaks kaaluma vähemalt 50 kg, et mitte olla alakaaluline. Alati on parem kaaluda mõni kilo rohkem kui päris alakaalu alumine piir.
Soovitus on hakata sööma regulaarselt. Sellist energiakogust, mis tagaks Teile paarikilose kehakaalu tõusu, on minul niimoodi väga keeruline öelda. Kõige õigem oleks, kui ise jälgiksite näiteks 10 päeva jooksul oma toitumist ning muudatusi kehakaalus. Sellest lähtuvalt peaksite oma toitumist korrigeerima. Toitumisel ei ole mitte oluline ainult energia saamine, vaid ka see, et põhitoitainetest saadud energia oleks tasakaalus ning toidust saadud piisavalt kiudained, vitamiine, mineraalaineid ja vett. Samuti soovitan olla füüsiliselt aktiivne, mis suurendab söögiisu ning tagab selle, et lisandunud kehamass tuleb pigem lihastest, mitte rasvadest. Kui üritate küll kaalus juurde võtta, kuid kaalu lisandudes tunnete suurt hirmu “paksuksminemise” ees ja seetõttu teete ise tegelikult kõik selleks, et kaalu juurde ei tule, siis soovitan pöörduda psühhiaatri poole, sest sellised hirmud võivad viidata tekkivale söömishäirele.