Kehakaal

Anonüümne

7. oktoober 2011

Kehakaal

Tere , olen 16 aastane aga keha juba rikutud nagu sünnitanud naisel . Mu keha on rebendeid täis ja ema muretseb mu pärast kuna söön liiga palju , tegelikult ma lausa pugin . Ma ei kaalu üldse palju 68 kilo ainult ja olen 169 cm pikk . Kuid mul on oma kehast juba kahju . See on jube kui triibuline see on :( ma ei taha neid rohkem juurde saada . Mul on seetõttu vahel masendus ja ma hakkan jube palju magusat sööma , ma tean et see pole hea aga see lohutab mind . Ma tahaks saada oma keha kaalu 58 kilo peale . Aga ma ei oska kaalu langetada nii et see mulle liiga ei teeks . Ma tahaks abi kaalulangetamise koha pealt .

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ilmselt on 68kg Sinu keha aoks siiski pisut liiga palju (kuigi KMI järgi oled normaalkaalus). Kindlasti ei tasu sellest aga sattuda masendusse, vaid proovida teha kõik endast oleneva, et võtta alla paar kilo ning treenida ka lihaseid, mis aitaksid keha üldist toonust tõsta. Esialgu ei tahaks soovitada 10kg langetamist, sest Sa pole veel päris täiskasvanud. Kui arvestaksid selle 10kg kaalukaotust 2-3 aasta peale, siis oleks see sobilik tempo. 
Kõigepealt võiksid alustada sellest, et hakkad toitumisprogrammi täpselt kirja panema kõike seda, mida sööd. Võimalusel kaalu kõik kogused (koolis muidugi seda ei saa). Programmi tulemustest on näha, palju saad energiat, kas valgud-rasvad-süsivesikud on omavahel tasakaalus, on Su toidus piisavalt vitamiine, mineraal- ja kiudaineid, millistest toidugruppidest ja kui palju toiduaineid saad.
Sealt edasi tuleks siis hakata oma toitumist muutma ning kindlasti hakata tegelema liikumisega (nt hommikune tempokas jalutuskäik, jalgrattasõit, ujumine, suusatamine, tantsutrenn). Füüsiline aktiivsus trimmib keha ja kiirendab ainevahetust. Olenevalt nüüd füüsilisest aktiivsusest, võiks Su energiatarbimine päevas olla umbes 2000 kcal+-200kcal. Esialgu ei tahaks Sulle kindlasti alla 1800kcal toitumist soovitada. Ka sellise energiatarbimise juures on üsna keeruline saada ainult toidust kõik vajalikud toitained. See eeldab seda, et toitud väga mitmekesiselt ning toidupüramiidi reeglit rgides. Põhirõhk olgu köögiviljadel, kuid piisavalt tuleks tarbida ka teraviljatooteid, piimasaadusi, liha-kana-muna, lisatavaid toidurasvu ning vähemalt kahel korral nädalas kala. Maiustusi ja muid näkse tuleks piirata, samuti tarbida võimalikult vähe valmistoite ja pooltooteid. Piisavalt tuleks juua vett. 
Kindlasti söö midagi hommikuks ning koolilõunat. Vahele võiks näksida köögivilju, sobivad ka kama, võileivad. Õhtusöök võiks olla pisut kergem, nt mõni köögiviljasalat liha, kana, kala või munaga. Pikki toiduvahesid tuleks vältida. 
Kaal tohiks kaalulangetamisel üldjuhul maksimaalselt langeda 4kg kuus, kuid Sinu puhul oleks parem, kui see poleks üle 500-1000g kuus, et organism jõuaks rahulikult kohaneda muutustega ning samuti on aeglasema kaalulangetuse puhul suurem tõenäosus ka saavutatud kaal säilitada, sest inimene on saavutanud selle kaalu läbi tervislike toitumisharjumuste, mitte nälgimise.