Kehakaal

Anonüümne

28. oktoober 2009

Kehakaal

Tere!
Olen 15-aastane tüdruk. Kaalun 57kg,olen 166cm pikk niiet kehamassiindex on normis.
Muret teeb aga rasvaprotsent, mis eelmisel aastal 65kg kaaludes oli 50% kui keskmine protsent naistel on vist u.20-25%, nüüdseks olen veidi alla võtnud aga rasva osas pole eriti muutusi näha olnud.(Hakkasin trennis käima täpselt aasta tagasi) Teen 3* nädalas lihastrenni, söön trennivabadel päevadel 1300kcal ja trennipäevadel 1500kcal(jälgin, et süsivesikuid poleks üleliia ja valku oleks piisavalt,söön kasulike rasvade saamiseks nt pähkleid).
Plaan on kaalu langetada 55kg-ni, kuid mulle tundub,et isegi kui ma kaaluksin 45-50kg, näeksin välja paks, sest rasv ei kao kusagile:(
Probleemsed kohad on reied(60cm),puusad(paar cm nabast alla 92cm) ja kõht, ma ei ole küll täpselt mõõtnud,aga ei tundu küll, et rasvaprotsent oleks alanenud. Mida teha/milliseid toitaineid süüa, et saada rasvapolstrist lahti?
Kui pikaajaline protsess võiks olla liikumine praeguselt rasvaprotsendilt normaalsele?(ei taha luua enese jaoks mõtetuid kiirete tulemuste illusioone)
Kui oskate, võite soovitada mõnda kohta(või inimest), kus teemakohast nõu saaks küsida/ kirjandust.Olen seni vaid imedieetide jms utoopiliste mõtteviisiga kaalulangetamise raamatute otsa juhtunud,kuid tihtipeale on sealne jutt vale või ebavajalik.

Ette tänades,
Miriam.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kehamassiindeksi põhjal on tegemist tõepoolest normaalkaaluga. 15-aastaselt ei olda veel päris täiskasvanud, mistõttu nii kehakaal (mõnedel ka veel pikkus) kui ka kehakuju ja proportsioonid veel muutuvad, sealhulgas ka keha rasvaprotsent. Puusaümbermõõtu ei mõõdeta selle koha pealt, vaid altpoolt, puusade laiema koha pealt, kuid puusaümbermõõt 92 cm on kindlasti üsna väike. Kõhuümbermõõduks 92cm on jällegi suur. Sedasi, ilma teid ennast nägemata, on raske öelda, kas olete veidi “vormist väljas” või see ainult tundub endale nii. Kui tegeleda lihastreeninguga, võib olla suurem reieümbermõõt ning kehakaal tingitud hoopisiki lihastest.
Kahjuks võib ka öelda, et laiale elanikkonnale saadaval olevad keha rasvaprotsendi määramise aparaadid (nt saab mõnest hommikusöögihelveste pakist vm) ei ole täpsed. Kasutades kümmet aparaati, võib igaühega saada erineva tulemuse, seega neid väga usaldada ei maksaks.
Kaalu ja selle langetamise kohta oleks kõige õigem küsida konsultatsiooni Kaalukabinetist.