Kehakaal

Anonüümne

31. mai 2013

Kehakaal

Tere!

Olen 14-aastane tüdruk. Praegu on minu jaoks kiired ajad, tulemas on eksam ja varsti varsti ka laager, milleks pean ka veidi õppima.
Mul ei ole päeval enam kuskilt võtta seda aega, et lähen jooksma või kasvõi jalutan. Kogu mu vaba aeg läheb õppimisele. Ainuke kehalise aktiivsusega seonduv asi, mis ma teen on rattasõit, kooli ja koolist koju (kokku 10km) aga seda on vähe, kuna eelnevalt olen aktiivsemalt spordiga tegelenud. On Teil nõuandeid, kuidas asja parandada?
Minu teie küsimus: oli ema sünnipäev ja seal sõin kõike, mida hing ihkas, selle tulemusena võtsin 600 grammi juurde. Selleks, et need 600 grammi jälle maha saada, pean aktiivselt treenima. Praegu söön päevas umbes 900-1110 kcl. On seda isegi mu kehaise vähese aktiivsuse kohta vähe? See 10 km rattasõitu ei tee mind veel minu meelest isegi väheaktiivseks (kui on vihmased ilmad jääb ka rattasõit kahjuks ära) ja õhtul kodus teen 10-20 minutit kõhulihaseid, selleks mõeldud rulliga. Märgin ära, et olen 157 cm pikk ja kaalun 53,5 kg.
Ja minu kolmas küsimus: kas see, kui olen viimase kahe kuuga alla võtnud umbes poolteist kilo võib mõjutada minu menstruatsioonitsükklit? Nimelt pole mul “päevi” juba pea kaks kuud olnud.

Ette tänades!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaalus ja alla võtta kindlasti ei ole vaja. Nii väike päevane energiakogus võib mõjutada nii menstruaaltsüklit kui ka avaldada suuremat mõju kogu tervisele üldse. Toidust saab inimene peale energia ka organismi toimimiseks vajalikke toitaineid ning 1000 kcal tarbimisel jääb neist kindlasti väga palju saamata. See, et kaal näitab kohe sünnipäevale järgmisel päeval 600 grammi rohkem ei tähenda veel seda, et oled juurde võtnud, vaid lihtsalt seda, et kõik söödud toit pole veel korralikult jõudnud ära seedida. Kaaluda tasuks ennast umbes kord nädalas, mitte tihemini. Ka Sinu füüsiline aktiivsus on täiesti piisav.
Kuna oled õpilane, siis vajad õppimiseks ja eksamite sooritamiseks toitaineid tavapärasest rohkemgi. Kui tahad olla terve ning õppida hästi, tuleks hakata kiiremas korras korralikult sööma.