Kehakaal

Anonüümne

31. juuli 2013

Kehakaal

tere! olen 14, 164cm pikk ja kaalun 71.7kg, mida ma peaksin tegema, et kaalu langetada, perearst keelas kartuli söömise ära, ma pean sööma salateid ja selliseid asju mida ma ei söö nagu näiteks muna, mida ma tegema pean?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teismeliste puhul üldjuhul karme dieete ei soovitata, kui just ei ole tegemist väga suure ülekaaluga. Sinu puhul oleks hetkel normaalkaalu ülemiseks piiriks 61kg, kuid kui oleksid 19-aastasena sama pikk, siis võiksid kaaluda isegi kuni 67kg, et oleksid normaalkaalus. Kuna ilmselt väga palju Sa pikkusesse enam ei kasva, siis võiksid umbes 5 kilo alla võtta, kuid kindlasti ei peaks see toimuma kuu jooksul, pigem 3-5 kuu jooksul ehk hästi aeglaselt. Selleks peaksid tarbima igapäevaselt 100-200 kcal vähem kui soovituslik. Alustada võiksid sellest, et paned umbes 10 päeva jooksul toitumisprogrammi kirja absoluutselt kõik, mida sööd ja jood (võimalusel kaaludes ning esialgu suuri muudatusi oma tavapärasesse toitumisse tegemata) ning samuti kaalud ennast esimesel ja viimasel päeval. Edasi vaatad, kuidas on kaal selle 10 päeva jooksul muutunud ning mis tuli programmi järgi keskmiseks energiatarbimiseks. Vastavalt saadud infole peaksid hakkama oma toitumist kohendama. Üldiselt alla 1800 kcal teismelistele väga ei soovitata energiatarbimist langetada, et saada kätte kõik vajalikud toitained toidust. Seda peaksid programmi kasutades pidevalt jälgima ning vastavalt oma menüüd kohendama. Asendamatud rasvhapped, valgud, kiudained, vitamiinid, mineraalained – kõik need on vajalikud ainevahetuse toimimiseks, tervise tagamiseks, organismi arenemiseks.
Kartuli ära keelamisel ei ole teaduslikku põhjendust. Kartulit võib süüa, soovituslikult pigem päeva esimesel poolel ja 2-3 korda nädalas, vältida tuleks prae- ja friikartuleid, kartulikrõpse ja kastmeid kartulite juurde. Köögivilju peaksid sööma päevas vähemalt 500 grammi. Ei pea tegema salateid, võid süüa neid niisama või toidu koostises. Nad annavad vähe energiat, täidavad hästi kõhtu ning sisaldavad palju vajalikke toitaineid. Muna soovitas arst ilmselt valkude saamiseks. Kui muna ei sobi, siis tuleks süüa kohupiima, kana, liha või kala. Kehakaalu langetamise toiduvalikust saab täpsemalt lugeda siit.
Päevas tuleks süüa 3 põhitoidukorda, vahele 1-3 oodet. Vältima peaksid valmistoite, pooltooteid, soolaseid näkse, maiustusi, komme, saiakesi, majonees-hapukoorekastmega salateid, karastus- ja mahlajooke.
Kindlasti oleks soovitatav suurendada füüsilist koormust – tund tempokat kõndi iga päev, jalgrattasõit, ujumine, lisaks harjutusi erinevatele lihastele (nt kõht, tuharad jne).