Kehakaal

Anonüümne

21. detsember 2011

Kehakaal

Tere! Olen 13a kaalun pea 80 kg ja olen 166 cm pikk. Kuidas ma saaksin kaalust alla võtta närvi ajab, et olen paks ja värki. Kas saaksite anda mõne toitumisalase nipi ? Kuna käin koolis siiis palun midagi mõistliku. ( sessuhtes ei saa süüa täpselt kell 14.00 lõunat või vahepala … :),
Aitäh,
Mari

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalust allavõtmiseks ei ole olemas erilisi nippe, vaid tuleb lihtsalt muuta oma toitumis- ja liikumisharjumusi. Kui muidu peab toiduga saadav energia vastama kulutatavale, siis allavõtmiseks peab saama toiduga soovituses umbes 300kcal vähem energiat ning lisaks tuleks suurendada füüsilist aktiivsust. Alustuseks on kõige sobivam tunniajane tempokas jalutuskäik päevas.
Toitumine peab olema võimalikult regulaarne. Kõigepealt korralik hommikusöök, näiteks puder. Koolis tuleks süüa kindlasti koolilõunat. Enne ja/või pärast koolilõunat oleks mõistlik ka midagi näksida, kuid see ei tohiks olla midagi magusat (kommid, šokolaad, saiakesed, karastusjook) ega ka mitte kartulikrõpsud. Vahepaladeks on kõige sobilikumad puu- ja köögiviljad. Õhtusöök võiks olla pisut tagasihoidlukum. Sobivad köögiviljatoidud või salatid vähese liha, kana, kala või kodujuustuga. Poolfabrikaate, valmistoite, makarone, saiakesi, maiustusi, magusaid jooke jms võiks süüa võimalikult harva. Kui analüüsid oma toitumist toitumisprogrammiga, siis näed, millistest toitainetest Sul puudus võib tulla ning katsu süüa toite, kust neid aineid saaksid. Kiudained, vitamiinid ja mineraalained on olulised organismi üldise tervise seisukohast, aga neil on oma roll ka kaalu normis hoidmisel läbi ainevahetuse reguleerimise.