Kehakaal

Anonüümne

6. veebruar 2011

Kehakaal

Tere !
Olen 12 aastane tüdruk .Kaalun 56 kg ja olen 159cm pikk .Ma tean , et tavaliselt tuleb oodata kuni pikkust juurde tuleb ja KMI normaalseks läheb ,aga ma kardan , et see võtaks liiga kaua aega ja suvi ka ju tulemas .Siis ei saa ju enam ennast jopede ja sallide taha ära peita .Ja koolis hakkab ujumine ka…Ma ei kujuta ettegi .Niisiis tahaksin kaalu normaalseks saada .Mitte päris 40kg peale , et nagu anorektik välja näeks , aga lihtsalt nii ,et pekid igalt poolt peale ei suruks .Tahaks kaalu 5kg-8kg võrra alandada poole aastaga .Kas see on tervislik ja reaalne ?Ma olen proovinud ennast tagasi hoida , sest olen jube maiasmokk.Ma ei armasta šokolaadi , torti ega kooki vaid lihtsalt kommi .Terve päev kontrollin ennast , aga õhtul läheb ikka kõik käest ära .Trenni teen ka korralikult .Kehalise kasvatuse tund 1x ja tantsutrenn 2x nädalas .Peale selle käin jala kooli ja trenni .
Armastan puuvilja ja putru .Neid söön väga tihti .Ma ei saa enam aru mida peaksin muutma oma toitumises ja liikumises peale magusa piiramise , et kaal normi saada .
Aitäh ette !

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sa peaksid hakkama iga päev täpselt üles kirjutama, kui palju Sa sööd. Siis näed, kas seda on piisavalt, liiga vähe või liiga palju, on see liiga rasva- ja/või suhkrurikas või ei sisalda piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Ma arvan, et Sa võiksid püüda hoida oma energiatarbimine mõnda aega 1900-2000 kcal kandis. Väiksemat ma väga ei tahaks Sulle soovitada, sest Su organism vajab kasvamiseks nii energiat kui toitaineid. Katsu süüa võimalikult regulaarselt, 3 põhitoidukorda, 1-2 oodet päevas. Ära näljuta ennast, siis hakkab organism just rasva koguma. Joo päevas 1-1,5 liitrit vett või puuviljateed. Jäta võimalusel ära kõik maiustused ja karastusjoogid, eriti õhtuti. Kui oled juba ühe kommi võtnud, siis on raske pidama saada, parem ära võta seda esimest. Magusaisu tekkides söö veidi kuivatatud puuvilju või marju. Õhtune söök ei tohiks olla väga tugev ning mida vähem on seal magusat ja tärkliserikkaid toite (kartul, riis, makaronid), seda parem – hästi sobib kala/liha/linnuliha köögiviljadega. Köögivilju peaksid sööma päevas vähemalt 500grammi ja võimalikult erinevaid. Need täidavad kõhtu ning annavad vitamiine. Puuviljade söömisega ei maksa üle pingutada – nii 200-300 grammi päevas, olenevalt nende suhkrutesisaldusest. Kindlasti söö iga päev teraviljatooteid, eriti täisterast (leib, puder) ning piimatooteid. Nädalas 2-3 korda võiksid süüa kala. Samuti katsu vältida kõikvõimalikke pooltooteid ning valmistoite, sest need kipuvad olema rasvarikkad. Ära aga kaalu alandamisega väga hoogu mine, sest oma praeguse pikkuse ja vanuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 53kg, kuid juba 13-aastaselt 55kg. Proovi lihtsalt võimalikult mitmekesiselt toituda ning olla füüsiliselt aktiivne.