Kehakaal

Anonüümne

20. detsember 2011

Kehakaal

Tere!
Olen 12 aastane ja olen 168 cm pikk ning ma kaalun üle 70 kilogrammi. Ma tahaksin teada, kuidas saada keha vormi, lihtsalt närvi ajab, kui võrdlen ennast peenikeste sõpradega, ei julge isegi suvel ujuma minna enam.Tean, et minu norm kaal on kuskil 68 kg, aga seda ei paista kuskilt. Avastasin ka naharebendid. Jalad on ka üli paksud, enda arust söön ka palju, aga luban et hakkan jälgima. Veel küsimus. Kas saaksin suveks normi, kui hakkaksin korralikult tegelema enda tervise ja kaaluga? ning Kas nahk ikka tõmbub ka tagasi, mitte ei jää lotendama ?
Aitäh,
Mari

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teismelistele ei soovitata väga palju kaalu langetada, vaid pigem ülekaalust “välja kasvada”. Oma pikkuse ja vanuse juures peaksid kaaluma kuni 59 kg. Kui Sa pikemaks ei kasva, siis näiteks 15-aastaselt võiksid kaaluda maksimaalselt 68 kg ja 19-aastaselt maksimaalselt 70 kg, et olla normaalkaalus. 
Peenikeste sõpradega ei pea ennast võrdlema, sest tihti on nemad hoopis alakaalulised. Parem on olla õige pisut “kopsakam”, kuid see-eest hästi treenitud. Seega, esimese sammuna peaksid hoolitsema selle eest, et liiguksid piisavalt – iga päev vähemalt tund aega tempokat jalutamist on alustuseks piisav. 
Seda, kas sööd liiga palju, saad arvutada toitumisprogrammiga. Sinna sisesta kõik päeva jooksul võetud suutäied võimalikult täpse kaaluga (hea oleks, kui saaksid toitu kaaluda, sest silma järgi hindavad inimesed koguseid väga valesti). Sinu vanuses peaks saama energiat päevas ca 2200 kcal, et kaalu langetada, võiksid süüa veidi vähem ehk umbes 1900-2000 kcal päevas. Kindlasti pead aga jälgima, et toiduga oleksid kätte saadud kiudained, kõik vajalikud vitamiinid, mineraalained. Selleks on abi, kui loed läbi toidupüramiidi põhimõtted ning valgusfooritabeli.
Suveks vormisaamist ei julge lubada, kuid õige toitumise ja piisava liikumisega liigud kindlasti normaalsema kehakaalu kui ka parema enesetunde poole. Noorte inimeste nahk on veel nii elastne, et selle lötendamajäämist ei tasuks karta. Problemaatilistelt kohtadelt rasva maha saamiseks oleks õige pöörduda ka mõne spordiklubi poole, kus treenerid oskavad soovitada just Sinu jaoks vajalikke harjutusi.