Tervislik toitumine

Anonüümne

31. juuli 2013

Tervislik toitumine

Tere
Mure järgmine. Nimelt sai meie tütreke mõni aeg tagasi aastaseks ning nüüd ei tea enam kuidas õigesti talle toitu teha. Hetkel saab veel mõned korrad ööpäevas RPd (hommik,õhtu, vahel ka korra päeval).
Menüü näeb välja umbes järgmine:
4:00-5:00, vahel ka hiljem RP
9:00 puder+puuvilja v marjapüree
12:00-13:00 juurviljapüree lihaga+keefir
15:00-16:00 puder+püree või m.jogurt+püree
18:00-19:00 püree
21:00-22:00 head ööd puder vm puder+püree ja lisaks RP ning tudule.
Kuna annan siiamaani
Holle v Hipp paki putrusid, kas peaksin hakkama andma mingil põhjusel nüüd juba tavalist putru, mida teeme endalegi? Putrudest saab: hirss,manna,riis,kaerahelves,3-viljapuder,speltanisu,beebimüslipuder
Püreed on samuti Hipp v Holle omad,seega purgipüreed. Ise arvan,et need on puhtamast ja toitainerikkamast toorainest kui kaupluses olev puuvili! Mida arvate Teie? Püreedest saab:ploom,virsik,aprikoos,banaan,õun,pirn,mustikas,vaarikas
Juurviljad olen senini ostnud ökopoest,kuna arvan,et on beebile ja väikelapsele vist siiski puhtamad,paremad ja toitainerikkamad. Juurviljadest on: kõrvits,brokkoli,kartul,bataat,lillkapsas,suvikõrvits,porgand,peakapsas. Lihaks on veis,kana ning vähesel määral ka siga.
Joogiks olen andnud seni vaid vett,mahlasid pole veel andnud.
Nüüd ongi mure selles,et ei tea kas peab hakkama andma ka lisaks poepiima,kuna RPd saab nii vähe? Kui piima anda kas 2,5 või 3,5%_list? Kardan just seda,et äkki ei saa piisavalt palju vedelikku. Tean,et veega ei tasu ka liialdada. Kui palju peaks saama ööpäevas vedelikku, sest palju ta RPd saab koguseliselt, mina ei tea.
Kuna lapsel on vaid 4 hammast,siis püreestan siiani kõik toidud. Kas see on mõistlik? Olen kuulnud,et kui laps ei suuda ise toitu peeneks närida,pole hea tükilist toitu anda. Kas peaksin siiski hakkama andma tükilist toitu, kui jah, siis kas selleks,et ta harjuks või mõnel muul põhjusel? Veel tekib probleem kas laps saab kõike toitaineid ja vitamiine ning ms. piisavalt? Kas võin anda kohupiima? Kui palju võib sel juhul aastane laps saada ööpäevas valku?
Põhi mure ongi just selles, kas saab kõik piisavalt ( toitained,vedelik jms.), et laps areneks normaalselt?
Kas oskate soovitada mõnda spetsialisti,kelle poole pöörduda ning koos läbi vaadata/arutada lapse menüü?
Kõike paremat soovides ning ette tänades,
Margot

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Umbes aastaselt peaksid lapsed vaikselt hakkama üle minema samale toidule, mida sööb kogu pere. Vajadusel võib talle toitu veidi rohkem püreestada, kuid ta peaks hakkama juba ka proovima hakkama saada väikesetükilise pehme toiduga. Soola ärge lapse toidule lisage, tehke seda oma toidule pärast toidulauas. Enda tehtud ja poetoitude osas on vastuolulisi seisukohti. Ühest küljest on imikutele mõeldud toit tehtud tõesti rohkem kontrollitud toorainest, teisest küljest on värskest köögiviljast vahetult tehtud toit ilmselt toitainerikkam kui kaua purgis seisnud toit. Kui annate piima, võiks väiksemate laste puhul eelistada rasvasemat.
Sellest, millises järjekorras peaks lapsele milliseid toite tutvustama, annab hea ülevaate imikute toitmiseks mõeldud juhend. Imikute ja väikelaste toitumise osas peaksid kõige paremini oskama soovitusi anda lastearstid.